Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 23:41
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Raceman pisze:
Adrian mówimy o taliowaniu i tu podane taliowanie pasuje do R-13m a promieniem skrętu narty który jest zależny od długości dechy, oczywiście taliowania, twardości podłużnej, twardości poprzecznej, zabudowanej płyty ( tak nawet od płyty !!) od jej wysokości, od wiązania , nie mówię już o wadze narciarza ( nie samej wadze gołego ludka a wraz z opakowaniem) i tu promień skrętu wygląda całkiem inaczej. Prosty przykład narta kupiona w jakimś "Aldiku" o budowie piankowej z pięknymi kolorami o jakimś taliowaniu i druga decha taka "ordynarna" serwisówka twarda jak diabli oczywiście sandwich i dwie blachy metalu o takim samym taliowaniu jak pierwsza, z wypisanymi identycznymi wymiarami. Która z nart będzie mieć wiekszy promień skrętu?


Promień skrętu :
Jest to promień okręgu, którego wycinkiem jest krawędź narty. Jest on podawany w metrach.

Marcin na promień nie mają wpływu żadne inne parametry. Nawet jak by narta była z papieru lub metalu promień jest wycinkiem koła w które wpasujemy nartę. I to jest odpowiedź na pytanie z tematu.

Cytuj:
Prosty przykład narta kupiona w jakimś "Aldiku" o budowie piankowej z pięknymi kolorami o jakimś taliowaniu i druga decha taka "ordynarna" serwisówka twarda jak diabli oczywiście sandwich i dwie blachy metalu o takim samym taliowaniu jak pierwsza, z wypisanymi identycznymi wymiarami. Która z nart będzie mieć wiekszy promień skrętu?


Odpowiadam : obie na tyłach nart napisane będą miały ten sam wymiar promienia skrętu.

Jak byś mnie zapytał : jakim promieniem pojedziesz na narcie zawodniczej a jakim promieniem pojedziesz na narcie z aldika napisałbym ...............

Ale Kajeran nie o to pytał a ja tylko udzieliłem właściwej odpowiedzi.

Teraz ja mam pytanie. Skoro obie mają tą samą długość a inne taliowanie to jaki procent zajmują dzioby i piętki w narcie A i w B ?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 0:49
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Adrian pisze:
Tutaj Ravick całkowicie się myli bo kąt nachylenia nie zmienia promienia narty. Zauważ że specjalnie podkreśliłem że nie zmienia promienia narty

Jestem przekonany że, tutaj Ravick kompletnie się nie myli, gdyż co prawda bez podkreślania ale napisałem "dla wyliczenia promienia skrętu danej narty znaczenie ma kąt pod jakim zakładamy iż narta przylega do śniegu. Producenci z tego co wiem stosują tu kąt 45 stopni".

Adrian, weź proszę parametry tego Zenitha 76, którego załączyłeś na rysunku, a który ma promień podany przez producenta około 13,5m przy długości 170 cm i policz promień okręgu, w który on się wpisuje w sposób jaki przedstawiłeś na rysunku. Gwarantuję, że wynik będzie bliższy 20m aniżeli 13,5m.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 1:42
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2011, 2:57
Posty: 1252
Obrazki: 55
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 757 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy
Imię: Krzych
Dni na nartach: 1
Raceman pisze:
Adrian mówimy o taliowaniu i tu podane taliowanie pasuje do R-13m a promieniem skrętu narty który jest zależny od długości dechy, oczywiście taliowania, twardości podłużnej, twardości poprzecznej, zabudowanej płyty ( tak nawet od płyty !!) od jej wysokości, od wiązania , nie mówię już o wadze narciarza ( nie samej wadze gołego ludka a wraz z opakowaniem) i tu promień skrętu wygląda całkiem inaczej. Prosty przykład narta kupiona w jakimś "Aldiku" o budowie piankowej z pięknymi kolorami o jakimś taliowaniu i druga decha taka "ordynarna" serwisówka twarda jak diabli oczywiście sandwich i dwie blachy metalu o takim samym taliowaniu jak pierwsza, z wypisanymi identycznymi wymiarami. Która z nart będzie mieć wiekszy promień skrętu?


Tak i nie :)

Tzn. w zasadzie tak - to oczywiście wszystko powyżej prawda tylko, że nie musimy zbyt głeboko grzebać w narcie, konstrukcji, geometrii, dociążeniu (kąt zakrawędziowania ma znaczenie, ponoć domyślnie to 45 st) ani tym bardziej w powierzchni narty (?!).

Zostawmy na chwilę geometryczne teorie, zwłaszcza te nietrafione, bo narciarz wg mnie, w ogóle nie jedzie "po promieniu"! rozumianym jako wycinek okręgu (tym bardziej koła!) bo wyklucza to fizyka (!) - to jest inna krzywa, a jaka ...to w następnym odcinku :)
Tylko czy komuś jest potrzebna ta wyższa matematyka?! ;)
Hint: przed zaśnięciem można rozważyć jako pewien model tory kolejowe/tramwajowe ...oczywiście na zakręcie - czy to może być wycinek okręgu? Nieee : ) : )

***
Ta podana publikacja ...hmm, niestety opisuje układ statyczny (gdzieś tam wskazuje na elipsę to też nie to) ale w skręcie dochodzi kolejny wymiar - czas - i jest to jeszcze bardziej skomplikowane! :)

***
Tzw. promień skrętu/radius - to łatwe i przyjemne określenie, nośne marketingowo i intuicyjnie jasne ...jasne? Niestety buduje pewien "mit promienia".
OK, ogólnie geometria narty jest bardzo ważna ale najważniejsze w niej są np. relacja dziób - talia, ew. talia piętka - w różnej fazie skrętu, a także rozkład sztywności wzdłużnej - co jest pewnie nie do opisania teoretycznie ...i całe szczęście :)

***
Co do meritum - jak dla mnie to możliwą odpowiedź na pytanie uchwycił Ravick

***
PS. Szukałem kiedyś ale nie znalazłem odpowiedzi jak FIS liczy "promienie" do homologowanych nart (GS, SG, DH). Ponoć kiedyś był jakiś dokument na stronie FIS ale albo już nie ma albo ja nie umiałem znaleźć. To byłoby ciekawe w kontekście planowanych zmian w GS itd. Chodzi mi o dokładną metodę - bo jeśli tylko na podstawie geometrii ...to chyba można by ich oszukiwać? Jeśli jakoś inaczej, z uwzględnieniem uginania ...to już w ogóle nie wiem, wydaje się to niemożliwe do opanowania.

PS2. Producenci w nartach SL (RD) oprócz długości pilnuja wysokości stania i szerokości talii bo nic więcej w przepisach FIS nie ma nt. SL

***
...niedobrze mi już od tej teorii ;)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 8:11
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Więc tak jesli już, to trzeba rozgraniczyć dwie sprawy:
1. suchy wymiar narty czyli taliowanie i ten radius który wychodzi z przeliczenia tych wymiarów.
2. oraz w/g mnie ważniejszy lub może tak bardziej miarodajny promień skrętu narty, przedstawiający jej możliwości skrętne.

Ja tak to rozumiem, oczywiście możemy przeliczać , wyliczać i bawić się w teorię ale teoria ma to do siebie że jest tylko teorią. W prawdziwym zachowaniu się narty na stoku wcale tak nie musi być.
Fisowskie przepisy określają długość minimalną nart, wymiar dziubów , wymiar pod butem , wysokość stania nad śniegiem i minimalny radius , dotyczy DH, SG i GS . I tu ten radius jest (tak myślę) wyliczany z tych wymiarów. Wychodzi na to że FIS podaje w zasadzie tylko wymiary które firmy muszą spełnić.
Co innego wychodzi potem na testach gdzie ustawia się zdawało by się narty o taki samych (prawie) określonych przez FIS wymiarami obok siebie i wychodzi że narty różnią się trzymaniem, inicjacją, spokojem prowadzenia się w skręcie itd.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 14:12
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Może trochę nie w temacie, ale po przeczytaniu wątku tak się zastanawiam na ile wymiary podane na nartach odpowiadają ich wymiarom rzeczywistym a dokładniej do którego miejsca narty odnoszą się wymiary dzioby talii i piętki. Czy na nartach podany jest właśnie ten promień wychodzący z przeliczenia wymiarów o którym pisał Raceman i Adrian czy
Raceman pisze:
może tak bardziej miarodajny promień skrętu narty, przedstawiający jej możliwości skrętne.
??




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 17:30
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
michalk pisze:
Może trochę nie w temacie, ale po przeczytaniu wątku tak się zastanawiam na ile wymiary podane na nartach odpowiadają ich wymiarom rzeczywistym a dokładniej do którego miejsca narty odnoszą się wymiary dzioby talii i piętki. Czy na nartach podany jest właśnie ten promień wychodzący z przeliczenia wymiarów o którym pisał Raceman i Adrian czy
Raceman pisze:
może tak bardziej miarodajny promień skrętu narty, przedstawiający jej możliwości skrętne.
??



Na kilku zmierzonych parach moge Ci odpowiedzieć że prawie wszystkie miał takie taliowanie jak pisało na narcie. W niektórych jednak szerokość dziobów była zgodna z tym co pisało na narcie ale na takiej wysokości dziobu, ze on nie ma praktycznie kontaktu ze sniegiem podczas jazdy na równiej, przygotowanej trasie.
To tyle z moich obserwacji.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 22:22
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
ravick97 pisze:
Jestem przekonany że, tutaj Ravick kompletnie się nie myli, gdyż co prawda bez podkreślania ale napisałem "dla wyliczenia promienia skrętu danej narty znaczenie ma kąt pod jakim zakładamy iż narta przylega do śniegu. Producenci z tego co wiem stosują tu kąt 45 stopni".

Adrian, weź proszę parametry tego Zenitha 76, którego załączyłeś na rysunku, a który ma promień podany przez producenta około 13,5m przy długości 170 cm i policz promień okręgu, w który on się wpisuje w sposób jaki przedstawiłeś na rysunku. Gwarantuję, że wynik będzie bliższy 20m aniżeli 13,5m.


Ravick jesteś niesprawiedliwy. :mrgreen: :lol: . Przecież napisałem że masz rację w połowie wypowiedzi. :D

Niestety mylisz się. Nie ma żadnego znaczenia pod jakim kątem są narty. Producenci nie obliczają jak narciarz pojedzie tylko obliczają promień z narty.

Teraz powiem Ci jak. (to odnośnie ww. zenita) przykładowo taliowanie 122 - 65- 106.

Weź suwmiarkę i mierz na dziobach aż znajdziesz szerokość o wymiarze 122 i w tym miejscu zrób kropkę to samo powtórz na stopce tylko tam znajdź wymiar 106 i też zrób kropkę. Teraz zmierz odległość między dwoma końcami i to jest ten wycinek koła z którego wyliczysz promień. Według tego wyliczają promień producenci.

Teraz masz wszelkie dane by wyliczyć promień narty. :D . Wszyscy mamy te dane napisane na narcie.

Wszelkie inne domysły nie mają znaczenia.
.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 23:30
Offline

Rejestracja: 10 paź 2011, 23:08
Posty: 96
Obrazki: 0
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował : 29 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Adrian pisze:

Niestety mylisz się.
Cytuj:
Nie ma żadnego znaczenia pod jakim kątem są narty.
Producenci nie obliczają jak narciarz pojedzie tylko obliczają promień z narty.

Teraz powiem Ci jak. (to odnośnie ww. zenita) przykładowo taliowanie 122 - 65- 106.

Weź suwmiarkę i mierz na dziobach aż znajdziesz szerokość o wymiarze 122 i w tym miejscu zrób kropkę to samo powtórz na stopce tylko tam znajdź wymiar 106 i też zrób kropkę. Teraz zmierz odległość między dwoma końcami i to jest ten wycinek koła z którego wyliczysz promień. Według tego wyliczają promień producenci.
.

Czy po obejrzeniu filmu zmienisz zdanie:
Cytuj:
Cytuj:
Nie ma żadnego znaczenia pod jakim kątem są narty

Patrz 1.03min




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 21 paź 2011, 23:50
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Z całym szacunkiem dla Twojej osoby Nico ale tym razem się z Tobą nie zgodzę.

Nie ma żadnej różnicy w promieniu narty bez względu pod jakim kątem pokazujesz narty. To tak jak byś przykładał nartę do piłki w wielu pozycjach. Zawsze będzie przylegać tak samo.

Od 1,12 s filmu narciarz opisuje technikę jazdy i sposoby prowadzenia nart.
Jednak producenci nie biorą tego pod uwagę. Cyferka wynika tylko i wyłącznie z taliowania i długości narty.

Pozdrawiam







Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 12:57
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
w tej zażartej dyskusji zgadzam się z Adrianem :D
geometria to nauka ścisła więc promień skrętu narty podawany przez producentów ( ten geometryczny właśnie ) wynika z odpowiednich jej wymiarów . Jak natomiast ta narta "wygina" się pod wpływem działających na nią sił to już zupełnie inna historia




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 13:17
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Trzeba rozróżnić dwie rzeczy, wyliczony radius wynikający z geometrii narty, oraz promień skrętu narty wynikający z taliowania, twardości poprzecznej, podłużnej innymi słowy budowy narty.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 20:19
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Raceman pisze:
Trzeba rozróżnić dwie rzeczy, wyliczony radius wynikający z geometrii narty, oraz promień skrętu narty wynikający z taliowania, twardości poprzecznej, podłużnej innymi słowy budowy narty.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Marcin czego jesteś taki uparty?????

Nie możemy wyliczyć promienia narty w oparciu o : twardość poprzeczną, podłużną, temperaturę powietrza, wagę narciarza, strzałkę ugięcia, współczynnik bezpieczeństwa, twardość stoku, siła wiatru, umiejętności narciarza, budowę narty, kąt nachylenia i tym podobne dyrdymały nie związane z tematem.

Powtarzam ostatni raz :

Promień skrętu wynika z taliowania nart a krawędź narty to wycinek koła który ma promień wyliczony z taliowania. KPW?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 21:05
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
promień to promień i tutaj nie ma co dalej dywagować ;)
ale przy okazji tej dyskusji taka myśl przyszła mi do głowy ,że R podawane przez producentów jest to maksymalny promień jakim pojedziemy na danej narcie (mam na myśli czystą jazdę na krawędziach ) i w zasadzie możemy go tylko zacieśniać działając odpowiednią siłą na dechy . Cały szkopuł polega więc na tym ,żeby , w zależności jakie narty chcemy zrobić , znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy ich sztywnością/stabilnością a skrętnością .




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 21:16
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 maja 2011, 12:42
Posty: 1053
Obrazki: 31
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 164 razy
Otrzymał podziękowań: 343 razy
Imię: tadeusz
Dni na nartach: 0
Adrian pisze:
Promień skrętu wynika z taliowania nart a krawędź narty to wycinek koła który ma promień wyliczony z taliowania. KPW?


Jeżeli mogę się wtrącić, krawędź narty która jest położona płasko wyznacza nam krzywą, ale nie musi to być fragment okręgu (nie koła Adrianku). Dla ułatwienia przyjmuje się, że jednak krzywa ta obrazuje nam fragment okręgu o danym promieniu.I właśnie wartość tego promienia jest podawana jako jedna z wielkości określających parametry nart.
Jak właściwie podawać rzeczywistą wartość promienia okręgu po którym narta pojedzie?
Nie ma jednoznacznych definicji. Zakłada się, że trzeba by było nartę trzymać pod kątem 45st. Są jakieś skomplikowane wzory, ale po co nam w to wnikać?
Co innego jest jazda dana nartą w skręcie, tutaj rolę odgrywa szereg czynników, o których pisali poniżej mądrzejsi ode mnie :mrgreen:
I to by było na tyle.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 22 paź 2011, 21:36
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
tadek49 pisze:
Adrian pisze:
Promień skrętu wynika z taliowania nart a krawędź narty to wycinek koła który ma promień wyliczony z taliowania. KPW?


Jeżeli mogę się wtrącić, krawędź narty która jest położona płasko wyznacza nam krzywą, ale nie musi to być fragment okręgu (nie koła Adrianku).


Dokładnie jest tak jak piszesz Tadziu. W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Ale widocznie producenci by zunifikować wybrali najprostszą metodę i wyliczają z taliowania. Przyjmują jakby to był idealny okrąg ( nie koło Lesiku :mrgreen: ).

Aklim fajny temat do rozmowy.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group