Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda na nartach po operacji kręgosłupa

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3 ]

Raceman

30

6760

01 mar 2011, 10:57

Raceman Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Co jemy nartach? ( i może co pijemy po nartach? )

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3 ]

Adrian

32

3208

07 sie 2011, 16:46

Adrian Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda z Andrzejem Bacheldą Jr.

ravick97

5

1382

22 sty 2015, 16:59

michalk Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda rekreacyjna- renesans nart typu GS?

Raceman

5

1800

30 maja 2014, 8:29

michalk Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Też nie byliście na nartach w tym roku?

Workablegt

4

2883

16 lut 2021, 18:01

Kluska Wyświetl najnowszy post

 





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jazda na nartach w grupie kilkuosobowej
PostZamieszczono: 09 lut 2011, 20:19
Offline

Rejestracja: 23 gru 2010, 12:06
Posty: 94
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Mam czas na przemyślenia i tak sobie rozprawiam.
Wszystkie moje poważniejsze wypadki narciarskie zawsze miały miejsce podczas jazdy w grupie kilkuosobowej. Co prawda momenty kiedy jeżdżę zupełnie sam są w przeważającej mniejszości, ale chciałbym wam nakreślić pewien problem.
Jak się łokiec zachowuje gdy jedzie samiusieńki?
Gdy jedzie samiusieńki to nie jedzie na pewno na pół gwizdka. Jedzie swoim rytmem, jedzie głębokim skrętem bo ćwiczy wykańczanie skrętu. Jedzie i zerka na ułożenie swoich nart, swoich rąk, nóg. Jedzie i czuje jakie ma mięśnie napięte jakie nie jaką nogę dociążoną jaką odciążoną. Jedzie i myśli o swojej jeździe i ma czas na korekcję błędów. Jedzie i co skręt wypowiada głośno swój rytm (dla patrzących z boku jest to co najmniej dziwne) raz, raz, raz, raz, raz........ Tak też łokiec jeszcze jedzie jak jeździ z REXem. I na tym koniec.
Co się dzieje jak jest nas 4-5 narciarzy o podobnych umiejętnościach i ambicjach?
Po pierwsze trzeba patrzeć na pozostałych, żeby się z nimi nie zderzyć. Bo rytm jazdy mamy wszyscy mniej więcej taki sam i wychodzi wtedy takie rozchodzenie się i schodzenie dwóch narciarzy jadących obok siebie - to jest bardzo niebezpieczne i absorbuje moją uwagę. Następną pułapką jest element rywalizacji - żaden nie chce być tym ostatnim co powoduje chwilowe przekroczenia prędkości bezpiecznej czyli takiej przy której się czujemy pewnie na nartach. Obniżenie koncentracji i mniejsza uwaga poświęcona takim składowym jak przede wszystkim podłoże a także układ naszego ciała bo cały czas część naszej uwagi zaabsorbowana jest towarzyszami jazdy. Szczerze wam powiem, że dla mnie taka jazda zawsze rodziła pewne obawy odkąd tylko pamiętam.
Wnioski z tego są takie, że jak będę jeździł na nartach to pierwszą rzeczą będzie opuszczenie grupy. To będzie o wiele bardziej bezpieczne dla mnie.
Jakie są wasze przemyślenia w tym temacie?
Pozdrawiam.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jazda na nartach w grupie kilkuosobowej
PostZamieszczono: 09 lut 2011, 21:30
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Jazda pojedyńczo

Zalety:

Cytuj:
Wstaję kiedy chcę i kiedy chcę wychodzę na narty, jeżdżę do której chcę

Jeżdżę swoim rytmem, mogę skupić się na swojej jeździe i swojej technice. Jednocześnie mam oczy naokoło głowy, bo wiem, że jestem sam i jakby co to nie będzie na podorędziu kogoś kto mi pomoże.

Sprawy zawodowe które jestem zmuszony załatwiać podczas nart nie absorbują innych z którymi jeżdżę.

Chodzę spać o której chcę, nie przesiaduję do późna przy grzańcu, rano jestem wypoczęty


Wady:

Cytuj:
Człowiek jest zwierzęciem stadnym, brakuje mu towarzystwa, jak go nie ma to instynktownie szuka

Jak znikniesz nagle pod śniegiem to jest szansa, że nikt tego nie zauważy.

Apre ski nie bawi w pojedynkę.


Jazda stadna

Zalety:

Cytuj:
W grupie jest weselej, można w czasie przerwy pogadać, pośmiać się, obgadać znajomych, wymienić uwagi i spostrzeżenia z różnych miejscówek narciarskich

Można poprawić technikę, ktoś w grupie coś podpowie.

W Apre Ski jest weselej

Wieczorem nie myślę o robocie i spaniu tylko spędzam miłe chwile przy grzańcu w doborowym towarzystwie.


Wady:

Cytuj:
Musisz dostosowywać przerwy w jeździe do całej grupy. Telefony i wzrost ciśnienia w pęcherzu mają to do siebie, że nie odzywają się synchronicznie u wszystkich. Zawsze się na kogoś czeka, co skutecznie obniża efektywność jazdy

Wyjście na narty o jednej porze to masakra. Zawsze ktoś nie ma pieniędzy, telefonu, czapeczki, gogli, wziął inne narty z narciarni.
Wyjściem z tej sytuacji jest umówienie się o 13 w Pardoramie. Na tę godzinę na ogół wszyscy dotrą



To na razie tyle, ciekaw jestem dalszych wpisów :D

pzdr

misal




Ostatnio zmieniony 09 lut 2011, 22:44 przez misal, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jazda na nartach w grupie kilkuosobowej
PostZamieszczono: 09 lut 2011, 21:44
Offline

Rejestracja: 23 gru 2010, 12:06
Posty: 94
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 28 razy
Misal widzę, że rozwinąłeś wątek o kilka innych zagadnień. Twoje myśli są jak najbardziej trafne.
Ja mam taki plan, że narty i wszystko z tym dookoła zawiązane jak najbardziej razem, ale sama konkretna sytuacja zjazd z góry na dół w pojedynkę czy w grupie?
Zawsze uważałem, że przemieszczanie się na trasie narciarskiej w pojedynkę jest o wiele bezpieczniejsze. A co do pomocy podczas wypadku faktycznie gdyby znajomych przy mnie wtedy nie było to trwało by wszystko dłużej (choćby załadowanie mnie na tobogana) i późniejsza pomoc i opieka to są rzeczy bezcenne.
Jest taka opcja, że na ustalić można jakiś promień działania dla grupy, ale jazdę preferował będę indywidualną i kropka. jak coś się stanie jest telefon i ktoś z grupy gdzieś w pobliżu się znajdzie w przypadku niezbyt rozwlekłych ośrodków to nie problem. Jeżeli ośrodek jest duży można zawęzić pole działania i sukcesywnie przenosić się na inne tereny jazdy całą grupą. Ale jeszcze raz powtarzam od tej przykrej chwili, która mnie spotkała łokiec będzie starał z górki jechać sam a grupę mieć w tak zwanym zasięgu nie koniecznie wzrokowym.
Pozdrawiam.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jazda na nartach w grupie kilkuosobowej
PostZamieszczono: 09 lut 2011, 22:42
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Wyjazd na narty w grupie to problematyka wielowątkowa.

Jeśli chodzi o samą jazdę, to prawdą jest, że w grupie człowiek dostaje małpiego rozumu. Przecież ja jestem "debeściak" i nie może tak być, żeby ktoś jechał szybciej ode mnie. Wiele "dzwonów" widziałem kiedy dwóch kolegów jedzie na maksa, jeden w prawym, drugi w lewym skręcie. Potem nawet trudno ustalić kto w kogo walnął.

Natomiast hitem (w negatywnym tego słowa znaczeniu) był jeden zjazd z Gąsienicowej do Kuźnic, jakieś trzydzieści lat temu.

Było nas trzech.

Jeden początkujący z ambicjami - nazwijmy go A
Drugi świeżo po oblanym egzaminie na PI (nie zdał pługa) - powiedzmy B
Trzeci jeżdżący spokojnie ale znowu nie za bardzo - niech będzie C

Na nartostradzie, już poniżej Karczmiska, prowadzi B, za nim A na końcu C.
A wyprzedza B i gna w dół. Nartostrada jest tam dosyć wąska, w lesie.
B nie może być gorszy i goni za A.
Na ostrym zakręcie A nie wytrzymuje i wykłada się w poprzek nartostrady.
Zza zakrętu wylatuje na spidzie B i widzi przeszkodę.
Nie ma szans na ominięcie (z prawej i lewej las). Podciąga narty pod brodę i przelatuje nad leżącym A wydając przy tym rozpaczliwy okrzyk.

Ten okrzyk słyszy C i hamuje już przed zakrętem.

Skończyło się na rozwalonym łuku brwiowym A. B nie "nabrał wysokości" i zahaczył go piętkami nart.
W GOPR-ze w Kuźnicach zaklejają łuk brwiowy A i odsyłają go do szpitala.

Było to 13 marca 1981 roku w piątek :)

pzdr

misal




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jazda na nartach w grupie kilkuosobowej
PostZamieszczono: 10 lut 2011, 0:53
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Ja także nie lubię stadnego śmigania, i jest tak jak mówicie.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda na nartach po operacji kręgosłupa

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3 ]

Raceman

30

6760

01 mar 2011, 10:57

Raceman Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Załączniki Co jemy nartach? ( i może co pijemy po nartach? )

[ Przejdź na stronęPrzejdź na stronę: 1, 2, 3 ]

Adrian

32

3208

07 sie 2011, 16:46

Adrian Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda z Andrzejem Bacheldą Jr.

ravick97

5

1382

22 sty 2015, 16:59

michalk Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Jazda rekreacyjna- renesans nart typu GS?

Raceman

5

1800

30 maja 2014, 8:29

michalk Wyświetl najnowszy post

Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Też nie byliście na nartach w tym roku?

Workablegt

4

2883

16 lut 2021, 18:01

Kluska Wyświetl najnowszy post

 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group