Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 26 sty 2014, 18:53
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Szczegóły podaje Interia http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slas ... 986369,225
Coś nawaliło...hm





Za ten post autor Raceman otrzymał podziękowanie od gajowy01(27 sty 2014, 2:29)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 2:41
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2011, 2:57
Posty: 1252
Obrazki: 55
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 757 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy
Imię: Krzych
Dni na nartach: 1
Raceman pisze:
Szczegóły podaje Interia http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slas ... 986369,225
Coś nawaliło...hm


He, nie wiem czy to śmieszne czy nie, ...ale w końcu to kolejny wyciąg (Zawoja i in.) który pada niedługo po otwarciu.
Niech się jacyś fachowcy wypowiedzą - ale coś mi się zdaje, że zachodnie konstrukcje "nie dorosły" to naszych standardów sieci przesyłowych, wahań napięcia itd. ;)

Wkleję ten www. zlinkowany tekst, dla potomnych:

-----
Ewakuacja narciarzy. Utknęli na wyciągu

Niedziela, 26 stycznia (15:17)
Aktualizacja: Niedziela, 26 stycznia (17:31)

Zakończyła się ewakuacja ponad 40 narciarzy, którzy utknęli dziś kilka metrów nad ziemią korzystając z kolei linowej na Skrzyczne w Szczyrku. Służby naprawcze uruchomiły awaryjny napęd i sprowadziły ich bezpiecznie na ziemię - poinformowało GOPR.
Ewakuacja narciarzy. Utknęli na wyciągu
AFP

Naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak powiedział, że wszyscy są przemarznięci, ale nikomu nic się nie stało. Narciarze - po awarii kolejki - spędzili na jej kanapach ponad 2 godz. Temperatura wynosiła -11 stopni C.

Pierwotnie ratownicy zamierzali ściągnąć narciarzy na ziemię używając lin. W każdej chwili byli gotowi podjąć akcję, ale służby naprawcze uruchomiły oparty na silnikach diesla napęd awaryjny. Kanapy z pasażerami zostały powoli ściągnięte do dolnej stacji.
czytaj dalej

Awarii uległa górna część wyciągu na Skrzyczne, która została oddana do użytku w połowie grudnia ubiegłego roku. Obiekt należy do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Przewozi turystów i narciarzy z Hali Jaworzyny na Skrzyczne. Prace wykonała firma z Włoch. Inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł.

Kolej linowa na Skrzyczne, najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, powstała pod koniec lat 50. ubiegłego wieku i została zmodernizowana na początku lat 90. Składa się z dwóch odcinków: dolnego ze Szczyrku na Halę Jaworzyny oraz górnego - z Jaworzyny na Skrzyczne. Długość całej trasy wynosi 2,8 km. Dolna część na razie nie została zmodernizowana.

Czytaj więcej na http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slas ... gn=firefox




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 10:27
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2010, 12:59
Posty: 382
Obrazki: 20
Podziękował : 83 razy
Otrzymał podziękowań: 111 razy
Imię: Jan
Dni na nartach: 35
no cóż może się zdarzyć najlepszemu
kiedyś wisiałem ponad godzine na najnowszym modelu krzesełek Pomagalskiego




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 10:30
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
gajowy01 pisze:

He, nie wiem czy to śmieszne czy nie, ...ale w końcu to kolejny wyciąg (Zawoja i in.) który pada niedługo po otwarciu.
Niech się jacyś fachowcy wypowiedzą - ale coś mi się zdaje, że zachodnie konstrukcje "nie dorosły" to naszych standardów sieci przesyłowych, wahań napięcia itd. ;)


Gajowy01 fachowcem od wyciągów nie jestem ale jest taka nauka jak „niezawodność systemów inżynierskich”.
Wg tejże, najwięcej awarii systemów (wyciąg narciarski można w całości uznać za taki system) zdarza się w wieku „niemowlęcym” systemu, a później w wieku „emerytalnym”.
Nie dziwi więc mnie taka sytuacja, że po uruchomieniu wyciągu zdarzają się „wpadki”, tak samo jak nie dziwią mnie awarie wyciągów np. w SON-ie które już dawno osiągnęły wiek zbliżony do „śmierci” urządzenia.
Awarie w wieku "niemowlęcym" związane są z wadami samego urządzenia jak i z wadami związanymi z budową takiego systemu. Dopiero normalna eksploatacja obnaża takie wady. Niestety odczuwamy to (w przypadku wyciągu) na własnej skórze.

Pozdrawiam





Za ten post autor Piotr_67 otrzymał podziękowanie od gajowy01(27 sty 2014, 12:55)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 11:09
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 maja 2011, 12:42
Posty: 1053
Obrazki: 31
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 164 razy
Otrzymał podziękowań: 343 razy
Imię: tadeusz
Dni na nartach: 0
Piotr_67 pisze:
Gajowy01 fachowcem od wyciągów nie jestem ale jest taka nauka jak „niezawodność systemów inżynierskich”.
Wg tejże, najwięcej awarii systemów (wyciąg narciarski można w całości uznać za taki system) zdarza się w wieku „niemowlęcym” systemu, a później w wieku „emerytalnym”.
Pozdrawiam


Może i tak, czasami...
Ponieważ nie mamy szczegółowych informacji o przyczynach awarii, możemy tylko spekulować.
Nie wiem czy to krzesło jest wyprzęgane, jeżeli tak, to sprawa bardziej się komplikuje.

Jeżeli po odpaleniu agregatu ich ściągnęli, to można przypuszczać, że nawaliło coś w obwodzie siłowym (styczniki, falowniki?).
A może nie było odpowiednio przeszkolonych "fachmanów' od automatyki?
W końcu "nowe", to powinno działać.





Za ten post autor tadek49 otrzymał podziękowanie od gajowy01(27 sty 2014, 12:53)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 11:37
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
tadek49 pisze:
.....Może i tak, czasami....


Tadziu tak to jest. To nie jest mój wymysł.
Urządzenia najczęściej psują się na początku eksploatacji.
Z tego powodu zresztą jest coś takiego jak gwarancja. To właśnie ona zapewnia pomoc dla użytkownika którego spotyka awaria wieku "niemowlęcego".
Z racji mojej pracy spotykam się z tym problemem na co dzień (energetyka cieplna).
W moim zawodzie niezawodność jest bardzo ważna i zajmujemy się nią dość wnikliwie.
Urządzenia oddawane do "ruchu" są u nas objęte szczególnym nadzorem.

tadek49 pisze:
.....Ponieważ nie mamy szczegółowych informacji o przyczynach awarii, możemy tylko spekulować.....


Z tego też powodu nie wypowiadałem się na temat przyczyn bo ich nie znam, a spekulować nie potrafię :lol: ;)
Starałem się natomiast przybliżyć problematykę "oddawania urządzeń do ruchu" i problemów z tym związanych.

Pozdrawiam





Za ten post autor Piotr_67 otrzymał podziękowanie od tadek49(27 sty 2014, 14:11)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 13:23
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sty 2011, 2:57
Posty: 1252
Obrazki: 55
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 757 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy
Imię: Krzych
Dni na nartach: 1
Wiek niemowlęcy - oczywiste, zwłaszcza, że właściwie każdy wyciąg to inwestycja na swój sposób unikalna.

Krzesło wyprzęgane, z dywanikiem na dole, z bąblami od wiatru ...czyli die Wetterschutzhaube ;)

Swoje spekulacje, skojarzenie z wahaniami napięcia oparłem na historii sprzed kilku lat, z Zawoi. Tam, jak pewnie wszędzie teraz, całość sterowana elektroniką, która zgłupiała w którymś momencie od wahań, i kontrolnie zatrzymała wyciąg. A że było to sobotnie popołudnie ok. 13, frekwencja dopisała - to rezolutny pracownik stwierdził, że da radę i próbował uruchomić to jakoś ręcznie, i spalił się bezpiecznik czy jakaś popierdułka za kilka euro... tyle że chwilowo jedyna w okolicy ;)
No to ludzie powisieli sobie ze 2 godziny - dobrze że w słońcu :)
To jest opowieść z pierwszej ręki, tyle że sprzed kilku ładnych lat więc szczegóły trochę uciekły.

BTW miałem tam być tego dnia z kumplem, już właściwie zacząłem się pakować ..ale rozmyśliliśmy się w ostatniej chwili, z niepamiętnych już przyczyn. Pamiętam tylko, że wychodziło mi jak 2x2 że gdyby szło normalnie i w tempie - to właśnie bym wsiadł na to krzesło kiedy stanęło :)

...ale dziękuję - ponad 1,5 godziny kiedyś wisiałem w Livigno, pisałem:
post11960.html?hilit=Mottolino#p11960

***
O awarii coś więcej wiadomo stąd:
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html

"Górny odcinek kolejki linowej na Skrzyczne przestał działać w niedzielę wczesnym popołudniem. Wówczas w nowoczesnych wagonikach zostało uwięzionych około 40 osób, które na siedmiostopniowym mrozie czekały na ratunek ponad godzinę.

- Od razu uruchomiliśmy naszą procedurę ratowniczą ewakuacji kolejki - mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Kiedy jednak ratownicy wyjechali na górę ze sprzętem, weszli na słupy i już mieli zacząć ewakuować turystów, Centralny Ośrodek Sportu zdołał włączyć awaryjne zasilanie w postaci silnika spalinowego, dzięki czemu bardzo wolno pasażerowie dojeżdżali do peronu i wysiadali.

Goprowcy przyznają, że pracownikom COS długo zajęło uruchomienie awaryjnego napędu.

- To są grzechy nowych urządzeń - przyznaje Siodłak i przypomina, że awaria kolejki na Skrzyczne nie jest odosobnioną sprawą. Podobnie było z kolejką w ośrodku Zagroń w Istebnej czy na Czantorii w Ustroniu.

Krzysztof Marek, kierownik kolejki linowej na Skrzyczne przyznaje, że doszło do awarii jednego z podzespołów mechanicznych.

- Przerwa trwała około 50 minut. To była chwilowa awaria. Trzeba było zrobić przerwę techniczną. Obyło się bez ewakuacji - zaznacza. Dodaje, że pasażerowie bezpiecznie dojechali do peronu, gdzie otrzymali informację, iż mogą zgłosić się do punktu po ciepłą herbatę i ogrzać się. Większość wybrała jednak zjazd na nartach ze szczytu.

Kolejka na Skrzyczne, wykonana przez włoską firmę Leitner, została uruchomiona w grudniu ub. roku. To jedna z największych inwestycji narciarskich w Beskidach. W miejscu 2-osobowego krzesła powstała 4-osobowa, nowoczesna kanapa z osłonami, wysokimi zagłówkami i indywidualnymi barierkami dla narciarzy. Czas wjazdu skrócił się z 13 do niespełna 4 minut.

Sęk w tym, że krótko po uruchomieniu kolejka… uległa awarii i przez dwa tygodnie była naprawiana.

- Przedstawiciele firmy Leitner usuwali usterki, które wyszły na jaw podczas rozruchów. Przy eksploatacji wychodzą takie rzeczy, które trzeba ustawić, uregulować - tłumaczy Krzysztof Marek. Dodaje, że w poniedziałek przedstawiciele włoskiej firmy zjawią się w Szczyrku, by określić dokładną przyczynę niedzielnej awarii. Dlatego kolejka na Skrzyczne w poniedziałek będzie nieczynna. A szkoda, bo trasy narciarskie na stoku Skrzycznego udało się przygotować w minioną sobotę. "





Za ten post autor gajowy01 otrzymał podziękowania - 2 Piotr_67(27 sty 2014, 13:36), tadek49(27 sty 2014, 14:10)
Ocena:16.67%
 
Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 13:40
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
gajowy01 pisze:
.....
- To są grzechy nowych urządzeń - .....


Prorok cy ki ch...j jakisik jestem :D

A tak poza konkursem to Krzysiek przeczytałem przywołany przez ciebie wątek.
Może to jednak dobrze, że nie skoczyłeś wtedy ;)
Może tym sposobem przyjdzie wyjechać z tobą na jakiś wypad.

Pozdrawiam





Za ten post autor Piotr_67 otrzymał podziękowanie od gajowy01(28 sty 2014, 16:29)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Skrzyczne - ewakuacja narciarzy z kolejki.
PostZamieszczono: 27 sty 2014, 20:19
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 maja 2011, 12:42
Posty: 1053
Obrazki: 31
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 164 razy
Otrzymał podziękowań: 343 razy
Imię: tadeusz
Dni na nartach: 0
gajowy01 pisze:
Centralny Ośrodek Sportu zdołał włączyć awaryjne zasilanie w postaci silnika spalinowego, dzięki czemu bardzo wolno pasażerowie dojeżdżali do peronu i wysiadali.

Goprowcy przyznają, że pracownikom COS długo zajęło uruchomienie awaryjnego napędu.

Krzysztof Marek, kierownik kolejki linowej na Skrzyczne przyznaje, że doszło do awarii jednego z podzespołów mechanicznych.


Coś mi tu kurna nie gra, o ile się trochę na tym znam. Awaryjny napęd (kolejki?), czy awaryjne zasilanie?

Skoro się zepsuł podzespół mechaniczny, to po co awaryjne zasilanie?
Podstawowe nie wystarczyło by? Kawałek kabla wtedy trza i po ptokach.

Zrobił się temat niezawodności(zawodności) nowych urządzeń :D .
Nie miałem takich negatywnych doświadczeń z nowymi maszyneriami jak Piotr, chociaż w swoim życiu zawodowym "odpaliłem" sporo nowych maszyn, urządzeń z zakresu szeroko rozumianej energetyki, automatyki itp.
Może to kwestia dobrego wyszkolenia obsługi, serwisu, ich umiejętności.

Czy aby przypadkiem kolejka ta nie była oddana do eksploatacji tzw. "ostatnim rzutem na taśmę " przed sezonem, bez należytego jej sprawdzenia w różnych warunkach np. przy dość niskich temperaturach?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group