Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 01 sie 2014, 9:33
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Sprawa oczywista ale dla przypomnienia ten bohaterski zryw:
"Powstanie warszawskie[a] (1 sierpnia – 3 października 1944[b]) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób poprawić międzynarodową pozycję legalnego rządu RP oraz zahamować realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik."

za Wikipedią, dalej czytaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 01 sie 2014, 18:02
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
patrząc na bilans strat walczący a ludność cywilna + zniszczone w 80% miasto , trochę przewrotnie zapytam : czy warto było ?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 01 sie 2014, 18:28
Offline

Rejestracja: 31 paź 2011, 10:06
Posty: 110
Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy
Dlaczego przewrotnie? Pytanie jest jak najbardziej uprawnione.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 02 sie 2014, 8:45
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, 22:25
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Jak zwykle tchórze z Londynu nas załatwili i nic do dziś się nie zmieniło...dalej nas ru...w majestacie prawa!




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 02 sie 2014, 8:53
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Ja jednak się nie odważę na ocenę Powstania Warszawskiego.
Przyczyny wybuchu, splot kolejnych wydarzeń, jak i sytuacja która była w tamtych dniach motywowała do zrywu. A że znów zostaliśmy sami... to co, nasza wina? :cry:




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 02 sie 2014, 9:08
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, 22:25
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ja też nie oceniam samego PW...ale widać gołym okiem analogie historyczne....dziś też zostaliśmy sami....mamy embargo za embargiem i UE siedzi cicho aż się wykrwawimy....6 mld może nasze rolnictwo stracić na tej postawie patriotycznej tych z wiejskiej(nie chcę używać słów wulgarnych).
Czy możemy choć nieraz używać tej tkanki galaretowatej pod czaszką w swojej słusznej sprawie?Bo mam wrażenie że zawsze ktoś za nas decyduje i ma na względzie nasze "dobro"
Niech ten naród się w końcu obudzi i zacznie myśleć o swojej przyszłości a nie wiecznie żyje i czci klęski narodowe.Ja osobiście mam tego po kokardkę,nie przynosi mi to ani chwały ani dumy jak mam za te wszystkie szopki na końcu płacić w formie finansowej i moralnej.
Jeśli kogoś uraziłem w tą wielką rocznicę to przepraszam.

P.S wczoraj jechałem na rowerze przy Powązkach i widziałem tłumy walące w tym kierunku i naszych notabli jadących na bombach.Potem buczenie na uroczystościach,którego nie było nigdy wcześniej...to daję do myślenia.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 02 sie 2014, 11:15
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Moim zdaniem ocena tamtych wydarzeń nie znając reali, nastrojów ludzkich, nie znając ówczesnego społeczeństwa nie jest możliwa.
Myślę jednak że jak by była możliwa chłodna kalkulacja znając tamtejsze realia wyszło by nam że jednak wybuch powstania - decyzja była prawidłowa, mając na wglądzie szerszą perspektywę całej Polski.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Powstanie Warszawskie - 70 sek ciszy.
PostZamieszczono: 03 sie 2014, 0:04
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
nie jestem historykiem , ani też jakimś znawcą PW , ale , mając Ogromny Szacunek do uczestników tego , niestety kolejnego przegranego zrywu wolnościowego , uważam ,że trzeba było inaczej , bardziej sprytem , dyplomacją , a nie szabelką na czołgi. Najnowsza historia znowu pokazuje , że jak zwykle , my Polacy , będziemy gołą piersią bronić całej Europy , a Europa ma nas , tradycyjnie , głęboko w du....ie :evil: . Ehh , jak zwykle , mądry Polak po szkodzie .... :(





Za ten post autor aklim otrzymał podziękowanie od mig(05 sie 2014, 9:03)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group