Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 21 maja 2011, 20:37
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
Ostatnio czytając inne forum przeczytałem opinię że do jazdy carvingowej lepiej dobrać kijki +/- 15 cm krótsze.

Cytuj:
Pisano tak: ...... nie stosując metod jazdy klasycznej lepiej używać kijka krótszego o 10-15 cm bo ułatwia to jazdę w dużym nachyleniu do stoku


Argumentacja była przekonująca. Czy ktoś ma doświadczenie z takimi "krótszymi" kijkami? Może warto spróbować?
Raceman ostatnio poruszał temat jazdy "bez wbicia kijka". Więc ich długość nie jest już aż tak ważna?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 21 maja 2011, 22:37
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Przez kilka dobrych sezonów jeździłem z tak dobranymi kijami, właśnie w oparciu o podobna argumentację, używałem wtedy wyłącznie krótkiej slalomki i starałem się jeździć powiedzmy carvingowo, patrząc na to wstecz wydaje mi się, że tkwiłem jednak w błędzie i nie idzie tu wcale wyłącznie o długość kijów ale o całe podejście do jazdy i do czerpania z niej przyjemności w każdych warunkach, do stosowania różnych technik jazdy i ich zmienności. Na dziś dalej jeżdżę z nieco za krótkimi kijkami (już tylko -5) ale jeżdżę już nieco inaczej i jeśli kijki zmienię to na pewno na dłuższe. Stosowanie tej drogi, która prowadzi do krótkich kijków to swego rodzaju ślepa uliczka i wąska szuflada - a sama długość (krótkość) kijków to tylko kwestia drugorzędna




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 22 maja 2011, 8:08
Offline

Rejestracja: 15 gru 2010, 10:13
Posty: 53
Lokalizacja: Dobra k/Sanoka
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
mihumor pisze:
Stosowanie tej drogi, która prowadzi do krótkich kijków to swego rodzaju ślepa uliczka i wąska szuflada - a sama długość (krótkość) kijków to tylko kwestia drugorzędna


Witam

Też tak uważam.
Nie wiem dlaczego dobrze (tradycyjnie) dobrana długość kija miałaby przeszkadzać w jakiejkolwiek technice jazdy (poza fun). Przy pewnych technikach kije używa się bardziej sytuacyjnie, nie ma wbijania, ale żeby tego kija skutecznie użyć musi mieć właściwą długość.
Z drugiej strony trudno zakładać, że cała nasza jazda to skręt cięty. Jeżeli chcemy pojechać inaczej, albo warunki nas do tego zmuszają, to co? Wozimy ze sobą drugą parę kijów? 8-)
Pozdrawiam
Mirek




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 22 maja 2011, 11:44
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 gru 2010, 11:13
Posty: 147
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Imię: Filip
Dni na nartach: 52
Normalnie dobrane kije-czyli wg. starego wzorca,w niczym nie przeszkadzają,a raczej pomagają w jeździe.
Do fun-carvingu,raczej odrzycamy kije,więc długość odrzuconych nie ma znaczenia.
Większe znaczenie ma prowadzenie tychże,czyli ułożenie,wpasowanie w ogólną sylwetkę narciarza,a nie skracanie żeby nie przeszkadzały.





Za ten post autor filipski otrzymał podziękowanie od Lysy(29 lis 2013, 0:38)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 22 maja 2011, 16:20
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
zbyt krótkie kijki są też mało przydatne poza samą jazdą np. przy poruszaniu się w kolejce pod wyciągiem itd.
Kiedyś też zastanawiałem się nad zakupem krótszych kijków właśnie pod kątem jazdy carvingowej - niższa pozycja itd. myśląc że krótszy kijek będzie lepszy, ale oglądając zawody PŚ stwierdziłem, że nikt tam z krótkimi kijkami nie jeździ więc dałem sobie spokój. Myślę tak jak jak koledzy napisali powyżej - kijki dobrane klasycznie w niczym nie przeszkadzają.Przy jeździe poza trasowej i dużym nachyleniu polecane jest wydłużenie kijków.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 25 maja 2011, 21:43
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Marucha pisze:
mihumor pisze:
Jeżeli chcemy pojechać inaczej, albo warunki nas do tego zmuszają, to co? Wozimy ze sobą drugą parę kijów? 8-)

Eee tam, inwestujemy i kupujemy np. coś takiego http://www.fizan.it/cartello.jpg w kolorze elana i mamy długość i pod fun i do nart biegowych jednocześnie ;).

Swoją drogą ciekawy jest ten model trekkingowy fizana, bo nie ma plastikowych opasek na łączeniu poszczególnych segmentów, przez co nawet z bliska wygląda jak narciarski - oczywiście jeśli wygląd ma dla kogoś znaczenie 8-).




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 25 maja 2011, 22:02
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
ravick97 pisze:
Marucha pisze:
mihumor pisze:
Jeżeli chcemy pojechać inaczej, albo warunki nas do tego zmuszają, to co? Wozimy ze sobą drugą parę kijów? 8-)

Eee tam, inwestujemy i kupujemy np. coś takiego http://www.fizan.it/cartello.jpg w kolorze elana i mamy długość i pod fun i do nart biegowych jednocześnie ;).

Swoją drogą ciekawy jest ten model trekkingowy fizana, bo nie ma plastikowych opasek na łączeniu poszczególnych segmentów, przez co nawet z bliska wygląda jak narciarski - oczywiście jeśli wygląd ma dla kogoś znaczenie 8-).

Mam dwie pary teleskopów w chacie, jedne Leki a drugie Edelridy, kilka par już wykończyłem po drodze:
1/ pierwsze miałem od firmy Wielickiego, marki nie pamiętam bo to było z 20 lat temu, miały plastikowe rozporowe tłoczki, przy dużym obciązeniu same się składały, po dwóch sezonach składały się przy każdym obciążeniu :mrgreen:
2/ Drugie miałem Edelridy, były super, straciłem je niestety w lawinie - w sumie nie żałuję ich
3/ Leki mi w Pakistanie w autobusie ukradli - kolesie, z którymi gwarzyliśmy bo chwalili się, że byli tragarzami na zimowej wyprawie Zawady na K2 - nawet nam zdjęcia pokazywali. Cóż kijki widocznie były im bardzo potrzebne, szkoda tylko, że to było przed trekingiem - musiałem kupić na bazarze w Gilgit jakieś czeskie używane, beznadziejne ale treking obleciały jakoś z biedą
4/Te czeskie beznadziejne - zgubiłem dolną część kijka przy zjeżdzie na nartach - to było poza trasą w słowackich Tatrach zachodnich, kawałek kijka znalazłem ale ten tłoczkowy mechanizm co wypadł to już nie więc pożegnałem się z czeskim wynalazkiem bez żalu. Dodam, że przy podejściach z nartami w czasie wypraw pozatrasowych takie telesklopowe kije to genialne rozwiązanie i zdecydowanie przewyższają wtedy klasyczne
5/ Leki mam teraz, od kilku lat nie używam ich wcale, nie ma okazji, żona ma Edelridy, czasem w góry bierze, teraz dzieciaki moje z nimi łażą, to dobre rozwiązanie bo nie targają po szlaku ze sobą brudnych, spruchniałych kijów i nie zbierają tego badziewia :mrgreen:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Jaka powinna być długość kijka do jazdy carvingowej ?
PostZamieszczono: 25 maja 2011, 23:45
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
mihumor pisze:
dzieciaki moje z nimi łażą, to dobre rozwiązanie bo nie targają po szlaku ze sobą brudnych, spruchniałych kijów i nie zbierają tego badziewia :mrgreen:

Jeno ten dźwięk widii tłukącej o skałę.
Jak tam dwie osoby idą to da się znieść, ale jak cała wycieczka z patykami targa... to jak w hinduskim kamieniołomie :o ;) .




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group