Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Kaunertaler Gletscher 09-14.11.2014 śnieg, narty, szkoła

lokiec3

4

3650

17 lis 2014, 18:06

Raceman Wyświetl najnowszy post

 





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 13:46
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lis 2010, 19:35
Posty: 40
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Ośrodek narciarski Molltaler Gletscher, nazwę swą zapożyczył od doliny rzeki Moll bowiem tak naprawdę, nosi nazwę Wurtenkees.
Marketingowo nazwa okazała się być bardziej przystępna i tak juz zostało.
Dojechać do ośrodka można tylko jedną drogą (ok. 7 km) prowadzącą z miejscowości Flattach a zaczynającą się całkiem stromą i krętą wspinaczką.
Dojeżdżamy do końca i ... nagle przed oczami ukazuje Nam duże parkingi (większa część szutrowa) oraz duża betonowa budowla w niczym nie dająca wrażenia że to właśnie tu
przyjdzie nam spędzić już za niemal chwilę, upragnione szusy narciarskie.
Obrazek
Fragment parkingu dolnego i górnego oraz wejście do "kreta"

Tym miejscem jest, dolna stacja podziemnej kolejki, popularnie zwanej "kretem".
Wchodzimy do środka i widzimy wagoniki podobne do kolejki na Gubałówkę.
Zatem jedziemy do góry, przemierzając odległość niespełna 6 km w czasie 8 minut.
Obrazek
"kret"

Wysiadając na górnej stacji "kreta" widzimy już góry, żleby, śnieg ba tuż obok bar "Europa" ale tras to juz nie za bardzo !!!.
Heh, zatem musimy przejśc do następnego etapu podróży czyli gondolek
Obrazek

które to dopiero wywiozą Nas do góry, na stację zwaną Eissee.
To nowoczesna budowla w której znajdziemy ogromną restaurację z bardzo dużym tarasem widokowym, hotelem, toaletami oraz przechowalniami sprzętu.
Obrazek

Wychodząc z górnej stacji gondolki, dopiero teraz możemy nasycić wzrok tym co zobaczymy.
JESTEŚMY w końcu tam gdzie jechaliśmy tak długo, hip, hip, huuurrrrra.
Obrazek

Na wprost widoczny jest jęzor lodowca a na nim trasy narciarskie o szerokości kilku lotnisk ale żeby się tam dostać, najpierw musimy zjechać do "kanapy" (w prawo trasa łatwiejsza albo w lewo trudniejsza)
którą ostatecznie dostaniemy się pod sam szczyt Shareck'a (3122 m npm).
Obrazek

Mamy stamtąd urzekający widok na panoramę Alp a zwłaszcza na pasmo Wysokich Taurów z najwyższym w Austrii szczytem Grossglocknera.
Obrazek

Na głównej arenie lodowca są wytyczone 3 trasy przy czym tak naprawdę ich podział jest, powiedzmy to, umowny. Granice poszczególnych tras wyznaczają ... ratraki.
Szerokość tych pól narciarskich oraz ich nachylenie w sposób naturalny skłania do jazdy "fun" czyli wycinania przepięknych, szybkich łuków :)).
Często jednak a zwłaszcza na jesieni czy późną wiosną trasy te wykorzystywane są przez "zawodowych alpejczyków" jako miejsce treningowe wykorzystując miejsce do maksimum.
Obrazek

Spotkać tam można narciarki i narciarzy z samej czołówki Pucharu Świata.
Trenują Słoweńcy, Austriacy, Chorwaci, Słowacy, Czesi, Serbowie, Włosi, Polacy a nawet widziałem reprezentacje Łotwy, Holandii, ba nawet Islandii.
Po prawej stronie "kanapy" wiodącej na szczyt, znajduje się też olbrzymie pole dla miłośników jazdy "off piste" czyli pozatrasowej.
Bywa tam czasem "tłoczno" zwłaszcza po opadzie świeżego puchu bowiem wielu chce pozostawić na śniegu "swój" ślad.
Jest to też ulubione miejsce do lotów na "glajtach".
Obrazek

Doprawdy terenów pozatrasowych jest w tym ośrodku naprawdę sporo, więc
jest to dla narciarzy nie lubiących jazdy po "sztruksie" wyjątkowa
gratka no i nikt nikogo z tego powodu nie przegania. Od górnej stacji gondolki czyli przy Eissee są także trasy wiodące w dół (5, 7, 8) do "jeziorka" skąd z powrotem do góry zawiezie nas trochę już archaiczne krzesełko. Przy górnej stacji Eissee rozpoczyna się także trasa nr 10 "czarna" gdzie po drodze napotkamy zbudowane z kamienia schronisko "Duisburger Hutte", skąd też rozpoczynają się trasy dla "twardzieli" czyli żlebami oraz trasa nr 9 "czerwona" choć ta ostatnia jest prawie w całości zwykłą "dojazdówką" z jednym tylko mocnym, stromym i wąskim akcentem tuż pod koniec jej przebiegu.
Zjeżdżając nią na sam dół znajdziemy się znów przy górnej stacji "kreta".
Tuż przy barze "Europa" znajdują się dwa pólka do nauki jazdy z talerzykami oraz co zapomniałem wcześniej dodać, sklep ze sprzętem narciarskim oraz wypożyczalnia.
Obrazek

Powyżej nad górnym "kretem" znajdują się także trasy nr 11 i 12 które obsługuje szybkie 4-o osobowe krzesełko.
Trasy te jednak nie powalają swoimi "właściwościami" ale są najczęściej zupełnie puste.
Zjeżdżamy ponownie do górnej stacji "kreta" skąd kończąc pobyt na Molltalerze udajemy się w dół do parkingu.

Ośrodek ten polecam zwłaszcza na rozpoczęcie sezonu lub jego
zakończenie. Czynny jest w praktyce cały rok, za wyjątkiem przerwy od połowy maja do połowy czerwca.

Mapa ośrodka
Obrazek

Ceny oraz informacje o ośrodku można
znaleźć np. tu:
http://pl.bergfex.com/moelltalergletscher/
http://www.skifidelity.at/moelltaler-gletscher_en/





Za ten post autor Robalek otrzymał podziękowanie od Adrian(23 lis 2011, 0:22)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 15:22
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Byłem na Molltalu w zeszłym sezonie było pięknie ale Twój opis jest niesamowity.... Ja tak niepotrafię... :oops:




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 15:33
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
fakt, opisy Robalka są niesamowite i dają mi więcej informacji niż oglądanie map i czytanie większości elaboratów.
swoją drogą o TH znalazłem już kiedyś tutaj: http://www.nadechy.pl/




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 16:03
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
W zasadzie to powinienem podziękować Robalkowi za wszystkie jego wątki związane ze stacjami :D :D
Zrobię to jednak tutaj.
Czapki z głów, można spokojnie napisać "Robalek i więcej nie szukaj" :D :D

W związku z tak potężną wiedzą na temat ośrodków narciarskich, mam prośbę, jeśli byłeś w Leogang to zapodaj opis.
Ja w tym sezonie właśnie tam jadę pierwszy raz i takie kompendium wiedzy było by dla Mnie nie ocenione.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 18:52
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Robalek, opis super :D

Byłem na Moltku przełom kwietnia i maja 2010. Moje wrażenia są identyczne z Twoimi

pzdr

misal




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 gru 2010, 19:45
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lis 2010, 19:35
Posty: 40
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Piotr_67 pisze:
... W związku z tak potężną wiedzą na temat ośrodków narciarskich, mam prośbę, jeśli byłeś w Leogang to zapodaj opis.
Ja w tym sezonie właśnie tam jadę pierwszy raz i takie kompendium wiedzy było by dla Mnie nie ocenione ...


Z tą potężna wiedzą to naprawdę wielka przesada.
To jest raptem kilka ośrodków w Karyntii + Schladming Dachstein, można rzec że dopiero zaczynam, choć w kontuzji jestem /chwilowej/.
Saalbach-Leogang niestety nie dane było Mi zaliczyć :oops:
To co wrzuciłem to juz gotowce które bywały tu i ówdzie ;) .
Mam jeszcze opis Goldeck'a, Innerkrems oraz Katschberg-Aineck a w przygotowaniu 4 Berg Schischaulkel czyli właśnie Schladming Dachstein a także St. Jakob am Defferegental i Matrei.
Teraz siedzę w domu (jeszcze !!!) więc potencjalnie wiele czasu mam ale z drugiej strony przez to że jeździć póki co nie mogę, to tak motywacji jakby ciutkę mniej :o .
Ot lenistwo !!!.
Ale się starał będę.
@Ravick97 - w http://www.nadechy.pl oczywiście tez są te opisy bo i tam współpracuję a czemu gdzie indziej nie, to chyba o.tisk wyjaśnił na skiforum ;) .
Zachęcam do robienia opisów bo te na onecie, wp czy gdzieś tam jeszcze, nic poza ogólnikami soba nie prezentują a czasem zdają sie li tylko prezentacjami biur turystycznych.
Dobre opisy sa na słoweńskim http://www.smucisca.net/forum/ no i na naprawdę niezłym http://www.alpinforum.com/forum/
Ale jak mawiał kiedyś sam mistrz Mikołaj Rej iż Polacy nie gęsi i swój język mają.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 24 kwie 2011, 19:23
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
No to box (oklejony Skimanią :D) załadowany i jutro rankiem ruszam w kierunku Moltka. Wyjazd rodzinny więc na jakieś wielkie przebiegi i wyczyny się nie nastawiam jednak coś tam nartą liznę, z prognozy wynika,ze raczej na pewno to będzie świerze i z nieba może często spadać białe coś. Obawę mam,ze temu czemuś białemu i fajnemu może towarzyszyć słaba widoczność a niżej deszcz ale cóż - kto nie ryzykuje..... Niemniej może wreszcie moje Fischer Motive 80 dotkną puchu i zostaną sprawdzone poza trasą. Druga para dzięki uprzejmości Roberta i Piotra to Duel X Round - do przetestowania, mam nadzieje,że sprawdzę te deseczki i opiszę wrażenia z jazdy. Pogoda hazardowa, moze być super a może być tragicznie, dzieciaki na karku - "nie ma letko" :mrgreen:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 24 kwie 2011, 20:17
Offline

Rejestracja: 28 lis 2010, 23:49
Posty: 135
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Najlepszego wyjazdu Mihu.
Może pogoda będzie OK, 3 lata temu w październiku było tak, że do dolnej stacji było szaro, mokro, siąpiło.
Na górze 3 dni lampa i zimno :)




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 24 kwie 2011, 20:32
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Mihu,

Byłem tam rok temu dokładnie o tej porze. Wyjazd zaliczam do bardzo udanych, czego i Tobie życzę.


pzdr

misal




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 24 kwie 2011, 20:53
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Dzięki za dobre słowo. Mam nadzieję, że będzie ok. Ja sam to mogę w deszczu i po kamieniach z zerową widocznością :mrgreen: ale jak już z dzieciakami to jest inna sprawa bo wszelakie przeszkody stają się znacznie większymi niż są w istocie. Moltka nieco znam bo mam tam jeden wyjazd już zaliczony więc liczę, ze będzie dobrze, nastroje niespecjalnie "napalone" więc każdy plus sprawi wielką radość a pogoda powyżej oczekiwań będzie przyjęta z dużym entuzjazmem. walizy i żarcie teraz pakujemy - to jest najgorszy punkt programu :evil:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 25 kwie 2011, 12:09
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Czekamy na opis Michał po powrocie , Życzę wyśmienitego nartowania.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 02 maja 2011, 23:03
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
No to właśnie dwie godzinki temu wróciłem z Moltka. Wyjazd zgodnie z prognozą był dosyć trudny i pogoda niezbyt rewelacyjna, niestety trafiliśmy na chyba jedyny trefny tydzień w tym miesiącu. Ale tragedii nie było. Wtorek był śliczny i wiosenny, lekki puszek na lodowcu, słonko i sielankowa pogoda, później to już warunki mgławicowe i conocne dostawy świeżego śniegu, co mi umożliwiło pierwszą w tym sezonie sensowną jazdę poza trasą a w puchu to chyba pierwszy raz od dwóch- trzech sezonów. Gdyby nie kiepska widoczność i obowiązki opiekuńczo-wychowawcze to bym chyba tam tras nie oglądał - a tak zostały przytrasowe marginesy i okoliczne pola, niemniej dało się fajnie poganiać po świeżym białym i była duża radość z tego. Wczoraj zaś od rana mróz i sporo betonu, śniegu dopruszał trochę i aż trudno było uwierzyć, że za dwa tygodnie zamykają ten biegun zimna. Warunki śniegowe są znakomite, trasy poniżej 3 tys koło południa nieco puszczają, dół to bardzo przyjemna muldziasta breja ( jak się ma coś szerszego pod stopą :mrgreen: ) ale kazdemy bym życzył wielu takich niedogodności. Skrobnę cosik więcej jak złapię oddech




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 05 maja 2011, 19:15
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
mihumor pisze:
N. Skrobnę cosik więcej jak złapię oddech


DZIĘKUJĘ i skrobnij oraz wklej zdjęcia Mihumor. Jak najwięcej. :)




Ostatnio zmieniony 05 maja 2011, 22:33 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 05 maja 2011, 21:56
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Miejsce : Molltaler

Czas: od Świąt Wielkanocnych do 1 maja

Mieszkanie: na 5 osób we Flattach, 2 pokoje, kuchnia, łazienka - 500E

Pogoda: dzień słonecznej wiosennej, dzień zimowej, reszta przejściowa, dużo chmur i mgły

Śnieg: każdy, od lodu po miękką ciężką maź, sporo puchu prawie codzienie

Jazda: trasy raczej miękkie, rano tylko twardo, poza trasami świetna jazda w puchu - słaba widoczność

Narty: Fischer Motive 80 - super na miękie wiosenne i pyszne w puch i poza trasę
Duel X Round - na twarde i do zabawy w jeździe czysta krawędzią, taka lepsza slalomka do jazdy dowolnej

Trasy: głównie poniżej głównego budynku (mgła), dwa dni na górze

Ludzie: brak tłoku, raczej luźno, dużo Słoweńców, Chorwatów, trochę Polaków, sporo trenujących - dużo poza trasą

Najlepsze na wyjeździe: możliwość jazdy w płytkim puchu poza trasami

Po nartach: Dolina Moll - wodospady i Hailigenblut a tam magiczny kościółek pod Grossglocknerem
Mainlliz - urokliwe miasteczko w pięknej dolinie pod szczytem Ancogel i przyjemny basen
Spittal - ładne miasteczko nad Drawą, kilka ładnych budynków w centrum i udane zakupy outdoorowe
Obervellach- dwa ładne zamki i krótkie wiosenne spacery
Flattach - spacer do doliny Ragga, tam wąwóz skalny i wodospady - niestety oficjanie zamknięte ale rzuciliśmy okiem nieco

Napoje: piwo Murauer Martzen bardzo polecam, także austryjacka specjalność czyli brendy rumowe Stroh

Lokale: Pizzeria Mama Mia we Flatach przyjemna, knajpa w centrum Hailigenblut - klimatyczna, miejscowi i dobre piwo lane :D

Zdjęcia mam marne i mało bo mgły było dużo i niewiele się robilo

download/file.php?mode=view&id=498
download/file.php?mode=view&id=498




Załączniki:
Komentarz: Wierza kościoła w Hailigenblut
IMG_8844 (Small).JPG
IMG_8844 (Small).JPG [ 26.23 KiB | Przeglądany 2246 razy ]
Komentarz: Zamek Falkenstain w Obervellach
IMG_8938 (Small).JPG
IMG_8938 (Small).JPG [ 38.04 KiB | Przeglądany 2246 razy ]
Komentarz: Moltek z przeciwstoku
IMG_8895 (Small).JPG
IMG_8895 (Small).JPG [ 40.09 KiB | Przeglądany 2246 razy ]
Komentarz: WIDOCZEK Z LODOWCA
IMG_8862 (Small).JPG
IMG_8862 (Small).JPG [ 25.91 KiB | Przeglądany 2245 razy ]
Komentarz: Jazda, Jazda
IMG_8864 (Small).JPG
IMG_8864 (Small).JPG [ 12.6 KiB | Przeglądany 2245 razy ]
Komentarz: Na trasie
IMG_8874 (Small).JPG
IMG_8874 (Small).JPG [ 30.8 KiB | Przeglądany 2245 razy ]
Komentarz: Ski Mania na Moltku
IMG_8882 (Small).JPG
IMG_8882 (Small).JPG [ 38.44 KiB | Przeglądany 2245 razy ]

Za ten post autor mihumor otrzymał podziękowania - 2 Adrian(23 lis 2011, 0:23), nurek1974(18 lis 2012, 19:06)
Ocena:16.67%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Moeltaller Gletscher
PostZamieszczono: 18 lis 2012, 17:20
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 paź 2011, 22:25
Posty: 27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Pośmigałem i ja z rodzinką na Molku....pogoda super,trasy super(nawet za równe bo nie było gdzie poćwiczyć techniki muldowej :lol)...jeden dzień lekkiego zamglenia a 3 dni istna lampa :D


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Tu więcej fotek...





Za ten post autor Fun otrzymał podziękowania - 4 mareknot(18 lis 2012, 21:21), misal(19 lis 2012, 18:54), nurek1974(18 lis 2012, 19:05), tadek49(18 lis 2012, 18:09)
Ocena:33.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Kaunertaler Gletscher 09-14.11.2014 śnieg, narty, szkoła

lokiec3

4

3650

17 lis 2014, 18:06

Raceman Wyświetl najnowszy post

 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group