Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyprawa na ośmiotysięcznik Makalu - Kinga Baranowska
PostZamieszczono: 08 maja 2011, 19:15
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sty 2011, 20:32
Posty: 76
Lokalizacja: Radom
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Wyprawa Kingi Baranowskiej na Makalu nabiera tempa. Kinga po aklimatyzacji w Dolinie Khumbu dotarła do bazy pod szczytem. Szybka akcja górska pozwoliła polskiej himalaistce założyć obóz drugi. Po powrocie została unieruchomiona w bazie przez fatalną pogodę: silny wiatr i intensywne opady śniegu.

Wypwiedź Kingi: Wróciliśmy z obozu drugiego, aby się dwa dni zregenerować i wyjść ponownie do góry. Plany musieliśmy zweryfikować, bo pogoda daje się nam we znaki. Wieje naprawdę bardzo silny wiatr, który pokrzyżował plany nie tylko nam, ale też innym ekipom. Nie spodziewałam się tego absolutnie, choć słyszałam, że Makalu jest wietrzne. Nałożyły się jeszcze dodatkowe rzeczy, a mianowicie bardzo, bardzo zimna wiosna. To jest czymś niespotykanym. Dziwią się nawet ludzie, którzy byli tu już wiele razy. Napadało niesamowicie dużo śniegu. Przy posiłkach w mesie siedzimy opatuleni po same uszy. Czekam na choćby jeden dzień dobrej pogody.

Regeneracja w bazie przy złej pogodzie sprzyja pokusom. Kinga zabrała ze sobą trochę pyszności z kraju: Ja dziś zajadałam się polskimi smakołykami. Mam ser z Polski, suchą krakowską, salami, suszone liofilizowane owoce: truskawkę i malinę, a także chałwę, kisiel, budyń i galaretki. Nikt z obcokrajowców nie zna tych rzeczy, muszę uważać, aby mi wszystkiego nie zjedli...

Regularne relacje (również phonecasty) Kinga zamieszcza na swojej stronie: www.kingabaranowska.com oraz na oficjalnym profilu na Facebooku: www.facebook.com/KingaBaranowskaClimber

Makalu (8463 m n.p.m.) to piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, na granicy Chin i Nepalu, 20 km od Everestu. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników i jest silnie zlodowacone - granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m.

Kinga Baranowska
Należy do czołowych himalaistek świata, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników.Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Jest Ambasadorem akcji „Bezpieczniej w górach z Plusem”, promując numer ratunkowy: 601 100 300. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Należy do Alpinus Expedition Team, jest Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, a także jest twarzą Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jurka Kukuczki. Z wykształcenia geograf i ekonomistka, na codzień prowadzi prezentacje oraz spotkania motywacyjne dla firm. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna Polka.

informacja prasowa




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group