Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dolina Paznaun :)
PostZamieszczono: 18 mar 2013, 7:18
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Po czterech latach przerwy postanowiłem odwiedzić tę uroczą dolinę. Oprócz kultowego ośrodka Ischgl-Samnaun jest w niej jeszcze Galtuer, Kappl i See. Ciekawostką jest to, iż tylko jeżeli mieszkamy w gminie Ischgl i mamy Kartę Gościa z tej gminy, to możemy kupić skipass VIP obowiązujący tylko na terenach Ischgl i Samnaun. Mieszkając poza tą gminą, (Galtuer, Kappl ) kupujemy Silvretta Skipass na całą dolinę. Możemy oczywiście kupić bilet tylko Galtuer lub Kappl, ale to nie bardzo ma sens. Podstawowym ośrodkiem narciarskim w dolinie jest Ischgl.
Nawet jak przyjeżdżamy tutaj na majówkę, kiedy to tylko Ischgl jest otwarte, to mieszkając poza nim musimy kupić skipass na całą dolinę. Taki koloryt lokalny :)

Tak więc w środę 13 marca zapakowałem brykę i ruszyłem na południowy zachód. Popas planowałem w Chacie Staropolskiej w Mszanie. Tutaj skucha – Chata zamknięta. Jadę do Jastrzębia Zdroju. Przypadkiem trafiam na restaurację Stary Zdrójj na ulicy 1 maja. Wybór świetny :) Polecam Żurek w chlebie. Oglądam wiadomości TV z papieżem Franciszkiem i dalej w drogę.

Mój stały nocleg czyli hotel Klaus w Wolkersdorfie jest niestety cały zarezerwowany. Znajdują dla mnie pokój w Deutsch Wagram w Stadthotel.

Bardzo przyzwoite spanie, duży czysty pokój, smaczne śniadanie, miła obsługa. Z czystym sumieniem mogę polecić tę miejscówkę.

W czwartek rano ruszam dalej. Do Salzburga jazda w zimowych warunkach, w dolinie Inn czuć już wiosnę. Krótka wizyta u przyjaciół w Stubai’u i ostatni skok do Paznauntal.

Piątek rano przypominam sobie Ischgl. Trochę się zmieniło od ostatniego pobytu. Jest nowa gondola Fimba i przynajmniej dwa nowe krzesła. 238 km tras i 515 hektarów tras narciarskich robi wrażenie.

Parkingi na dole pełne, ale na górze trasy pustawe i pięknie przygotowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosenne lawinki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki z góry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I ciekawostka:

Obrazek

to jest hol przed toaletami w Alpinhause na Idalpie :D :D :D


z doliny Paznaun

dla skimania.com.pl

misal





Za ten post autor misal otrzymał podziękowania - 7 aklim(18 mar 2013, 20:05), mareknot(18 mar 2013, 15:53), nurek1974(18 mar 2013, 12:54), Piotr_67(18 mar 2013, 11:59), Raceman(19 mar 2013, 23:40), ravick97(21 mar 2013, 0:12), SKIer(20 mar 2013, 11:21)
Ocena:58.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Dolina Paznaun :)
PostZamieszczono: 20 mar 2013, 7:27
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 20:11
Posty: 1113
Obrazki: 5
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 499 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
W niedzielę 17 marca postanowiłem odwiedzić ośrodek narciarski Silvapark w Galtuer.
Malowniczo położony, u stóp górującego nad całą kotliną Ballunspitze (2671) jest ośrodkiem małym, kameralnym, idealnym dla rozpoczynających swą przygodę z nartami. Znajdziemy tutaj „Ośle łączki” z wyciągami typu ”ruchomy dywanik”, kilka „talerzyków” obsługujących proste niebieskie trasy. Jeżeli rodzice chcą swoje pociechy zostawić pod opieką instruktora, to sami mogą pojeździć na czerwonych i czarnych trasach obsługiwanych przez 3 wyciągi krzesełkowe i jedną gondolę.

Obrazek


W sumie 40 km. tras obsługiwanych przez 10 wyciągów

Problemem może być wysokość na jakiej położony jest ośrodek. Startujemy tu z poziomu 1600 m. n.p.m. Jeżeli decydujemy się na mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka, to tak jakbyśmy mieszkali w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Maksymalna wysokość na jaką docieramy to 2464. Wymaga to chwili aklimatyzacji, ale na pewno warto.
Z tras wyżej położonych roztacza się wspaniały widok na całą dolinę, wioski Wirl, Galtuer, Tschafein. Widać tereny narciarskie w Ischgl z górującą nad nimi restauracją Pardorama na szczycie Pardatschgrat.

Pomimo pełnego parkingu, tłoku na trasach specjalnie nie było.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę do tego otoczenia nie pasuje mi ta restauracja:

Obrazek

Nazwa też taka dziwna: Addis Adeba :o

Nie testowałem :oops:



Za każdym razem kiedy jestem w Galtuer wspominam luty 1999 roku, kiedy to miasteczko zostało zniszczone przez potężną lawinę. Zginęło wtedy 31 osób. Dzisiaj o tamtym zdarzeniu przypominają olbrzymie fortyfikacje chroniące zabudowania i stała wystawa w Alpinarium poświęcona tym tragicznym dniom. Polecam odwiedzenie przy okazji pobytu w tym rejonie.


W poniedziałek była mgła i zdrowo kurzyło. Za to we wtorek po prostu bajka. Ischgl w pełnym słońcu, trasy raczej puste. Ociepliło się (na górze jest tyko -4) i po sporych opadach śniegu trasy szybko pokryły się muldami.

Na trasach, szczególnie tych położonych trochę dalej od Idalpu (górna stacja gondoli Silvretta i
Fimba), przesadnego tłoku nie ma, można więc bezpiecznie popróbować trochę szybszej jazdy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzyżowanie 2 gondoli i 3 krzeseł :o

Obrazek

Restauracja Alpinhause - polecam :D

Obrazek

Restauracja Idalp - w ramach steku z tuńczyka podają surową rybę :o Jak zamawiam Almdudler przynoszą Radler :o Odradzam ;)

Obrazek

Pardorama - polecam schabowy i pieczony kartofel :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dolina Fimba w całej okazałości.

----------------------------------------------------


I na koniec dawno nie widziany obrazek, ale przy tym śniegu to coś bardzo pożądanego:

Obrazek

Tyraliera 14 ratraków - niech Moc będzie z nami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Z doliny Paznaun

dla skimania.com.pl

misal





Za ten post autor misal otrzymał podziękowania - 6 Grzegorz_67(20 mar 2013, 13:26), mareknot(21 mar 2013, 0:11), Piotr_67(20 mar 2013, 10:49), Raceman(20 mar 2013, 8:43), ravick97(21 mar 2013, 0:12), SKIer(20 mar 2013, 11:21)
Ocena:50%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group