Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lawinowe abc...
PostZamieszczono: 05 lut 2013, 14:01
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lis 2012, 9:54
Posty: 49
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Lata 60-te ubiegłego stulecia grupka francuskich górali z Chamonix po raz pierwszy zjeżdża z masywu Mount Blanc, potem w swoich górach w Wyoming powtarza to pewien amerykański przewodnik górski. Tak rodzi się narciarstwo wysoko górskie dzisiejszy Freeride czyli jazda poza wyznaczonymi trasami takimi których nie deptają ratraki. Dziś w dobie Internetu i szybkiego przepływu informacji w telewizji czy częściej w Internecie pokazywane są filmy jak np. Mark Abma, Eric Pollard czy nasz kolega z forum Piotrek Pinkas wykonują swoje karkołomne zjazdy w wysokich górach w jak się to mówi w boskim puchu. Niektórzy narciarze oglądając te filmy myśli sobie skoro oni mogą czemu ja nie, i niesieni chęcią zasmakowania extremalnych wrażeń kupujemy sobie sprzęt narciarski. Często zapominając o tym że podczas takiego wypadu grozi nam wiele niebezpieczeństw z tym związanych najgroźniejsze to „LAWINY”!
Żeby jak najlepiej zabezpieczyć się przed tym zjawiskiem należy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt do lokalizowania i odkopywania zasypanego lub zapobieżenia wciągnięcia przez lawinę. I tu przychodzą nam z pomocą firmy produkujące sprzęt lawinowy którego mogą używać: Skiturowcy, Freeriderzy, a nawet osoby pieszo wychodzące w góry nie mówiąc już o ratownikach górskich którzy mają taki sprzęt obowiązkowo na stanie.
Firm produkujących sprzęt lawinowy jest sporo: Pieps, BCA, ABS, Ortovox, Arva, K2 i kilka innych.
Detektor Lawinowy: Służy do wysyłania i odbierania sygnałów wysyłanych przez te urządzenia przypiętych do zasypanego i szukającego. Detektory różnych firm pracują na tej samej częstotliwości aby mogły się odnajdywać niezależnie od producenta danego urządzenia.
Obrazek
Ceny wahają się w granicach od ok.800 – 1300zł.
Sonda lawinowa: Służy do lokalizacji jak głęboko w lawinisku znajduje się osoba zasypana.
Obrazek
Cena około ok.200zł
Łopata Lawinowa: Służy do odkopania zasypanego najlepsze są łopaty w których trzonek można przekładać w pozycję kopania lub odgarniania śniegu.
Obrazek
Cena od 120 – ok.250zł.
Plecak: Dopełnieniem tego wszystkiego jest oczywiście plecak bo jednak trzeba w czymś ten cały majdan nosić. Firmy produkują specjalistyczne plecaki z mocowaniami w środku żeby akcesoria nie przemieszczały się nam w czasie jazdy. Taki plecak wyposażony w specjalne uchwyty jest w stanie także transportować nasz sprzęt narciarski.
Obrazek
Ceny przeróżne wahające się od ok.150 – 1000zł.
Można oczywiście wypożyczyć taki zestaw cena trójcy lawinowej to około 30 - 50zł./24h
Wisienką na torcie jest oczywiście plecak z systemem poduszek powietrznych zapobiegający wciągnięciu pod lawinę głównymi producentami takich plecaków są: Niemiecki ABS i Amerykański BCA . Każdy z producentów ma własną wizję umieszczania tego systemu w swoich plecakach. Bardziej popularny jest chyba system ABS do którego swoje plecaki dostosowują inni producenci co niejednokrotnie równa się o wiele większej cenie niż całość od ABS-a.
Obrazek
Cena od ok.2500zł w górę. Wypożyczenie ok. 100zł./24h
Mając już cały sprzęt wypadało by się zapoznać jak i kiedy to używać (oby nie trzeba było go wyciągać z plecaka nigdy). Najlepiej jest udać się na kurs lawinowy przeprowadzany przez TOPR tam można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy, jeśli ktoś ma ciężko można poszukać informacji w internecie na fachowych stronach. Przed każdym takim wypadem dobrze jest się dowiedzieć o aktualnie panujących warunkach i stopniu zagrożenia lawinowego. Pamiętajmy nigdy jeździmy w pojedynkę ani w dużej grupie ja myślę że max. do 8 osób jeszcze jest bezpiecznie.
Jesteśmy poinformowani mamy sprzęt jest wszystko super extra 5m puchu jedziemy. Ale pamiętajmy jeśli mamy gorszy dzień lub jesteśmy początkującym i nie czujemy się na siłach w danej chwili to lepiej odpuścić. Poruszanie się poza trasa jest bardzo niebezpieczne szczególnie na początku takiej przygody. Nachylenia stoków są już poważne czyhają na nas różne pułapki http://backwards.pl/articles/drzewa-stu ... sne-stwory to już nie są żarty. Podczas jazdy Freeride musimy przewidywać i racjonalnie myśleć , ocena sytuacji jest najważniejsza.
Życzę wszystkim zapaleńcom Freeride samych fantastycznych linii w puchu i powrotu do domu i rodzinki za każdym razem ;)





Za ten post autor Woytek otrzymał podziękowania - 9 aklim(05 lut 2013, 17:49), gajowy01(06 lut 2013, 1:32), mareknot(05 lut 2013, 21:11), michalk(05 lut 2013, 18:00), mihumor(05 lut 2013, 15:47), nurek1974(05 lut 2013, 14:11), Raceman(05 lut 2013, 14:28), SKIer(06 lut 2013, 11:30), WRC(05 lut 2013, 23:04)
Ocena:75%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Lawinowe abc...
PostZamieszczono: 24 wrz 2013, 12:36
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Odświeżam temat, jest bardzo pomocny freerajdowcom.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group