Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Kąty w narcie gigantowej

kajeran

8

3023

05 lis 2013, 9:32

kajeran Wyświetl najnowszy post

 





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 14:06
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Koncept na jutro na ostrzenie co prawda już jest. Jako że deski 99 w talii mają, to i trasę pociągną jak i może coś poza, także pomyślałem, żeby im nadać standard GS czylii 88 i 0,5 (co prawda nieco ciągnie mnie w kierunku 87, coby wszystko co w domu mam jechać jednym kątownikiem, wszak 1 stopień to żadna różnica).

Jak ktoś ma jakieś własne doświadczenia w użytkowaniu podobnych desek i zabawy z kątami, to czekam na propozycje co do ostrzenia, wszak to lepiej mądrzejszego posłuchać :) .

Swoją drogą zastanawiam się, czy rockera tak samo się "przycina"?*

* ps ja nie mam :( :D




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 14:58
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
hmm
w nartach FR ostrzenie nie jest tak istotne jak np. w GS lub SL i pewnie te 88/0,5 może być , ale na mój chłopski rozum ,podparty skromnym doświadczeniem ujeżdżacza szerszych desek , a także wiedzą zasłyszaną i przeczytaną , wydaje mi się ,że optymalne ostrzenie takich desek to kąty 89-90 stopni , podniesienie 0- 0,5 stopnia . Nie ma sensu zakładać bardziej agresywnych kątów ,bo chyba nie kupujemy takich desek do jazdy po betonie , a np w mokrym , ciężkim śniegu raczej by takie ostrzenie przeszkadzało niż pomagało w jeździe .Zresztą , jak się jeździ w puchu to ostrość krawędzie praktycznie nie ma większego znaczenia , a jak byś , na dodatek , chciał zaliczyć jakieś raile ;) to krawędzie trzeba wręcz przytempić , bo inaczej gleba murowana :lol:
Ps
a co to za bestyjki będziesz ostrzył ?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 15:56
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
aklim pisze:
a jak byś , na dodatek , chciał zaliczyć jakieś raile ;)

Śmierć mi nie w planach, a i krok na miejscu nieobniżony, że też o samoprostującym się daszku nie wspomnę, także raile nawet w najśmielszych marzeniach mi się nie śnią :lol: .

A deski to Majesty Gryfion i zamierzam zabierać je na wyjazdy jako drugą parę obok SL (no chyba że będzie naprawdę twardo wtedy GS) do szybszej i rzadszej jazdy po trasie, a i do miękkiego off posłużą jak tylko się pojawi.

No właśnie z tym 89/90 czegoś nie rozumiem. Wiadomo, że mocniejsze ostrzenie bocznej krawędzi dajmy na to na 87 daje mi lepsze trzymanie na twardym (oczywiście jak się komuś uda tyle wychylić ;) ). Co jednak miałbym tracić na miękkim w stosunku do 90?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 16:37
Offline

Rejestracja: 11 lip 2012, 14:10
Posty: 62
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Chyba coś przekombinowałeś. O.5-1 stopień to przeskok sport-przeciętny zjadacz chleba i tu jest główny ciężar ostrzenia. Tu należy bardzo precyzyjnie się określić. Kąt boku jest drugoplanowy.
Jak zamierzasz zrobić np O.5 jeśli narta ma już 1,0 stopień?




Ostatnio zmieniony 16 paź 2012, 17:48 przez jasiu, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 17:19
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Ja swoje szerokie chcę z boku zrobić na 88, od dołu na 0,5 - chyba że serwisant stwierdzi że fabrycznie jest więcej. Czemu tak, jeżeli w puchu czy miekkim śniegu nie odgrywa to większego znacznia to stwierdziłem żeby przygotować deski tak jak dobrze mi się jeździ po trasie.
@Jasiu - nie do końca zrozumiałem, precyzyjnie trzeba się określić z podniesieniem czy kątem bocznym? W wątkach o ostrzeniu część osób tutaj (zresztą w rozmowach poza też) sugerowała żeby podniesienie zostawić na 0 co prawda w odniesieniu do GS i SL, cały czas mnie to męczy (pomijam fakt że z 0 na 0,5 można przejść w drugą stronę to więcej zabawy i planowanie ślizgu oraz sytuację jeżeli narty z fabryki wyszły by z 0,5 czy 1 ;/)


http://narty.blog.polityka.pl/2011/10/26/jak-ostrzymy/ - taki tam link znalazłem, można coś poczytać:)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 18:05
Offline

Rejestracja: 11 lip 2012, 14:10
Posty: 62
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiłem, faktycznie układ był nie najlepszy, mógł zaciemniać obraz.
Ciekawe z tą częścią osób co na 0 na nieprzygotowane Cię ewentualnie wysyłają. Przyjaciółmi bym ich nie nazwał. :shock:





Za ten post autor jasiu otrzymał podziękowanie od gajowy01(17 paź 2012, 1:40)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 18:12
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Co prawda nie mam doświadczenia z w/w dechami ale myślę że te 87 stopni może być, ciekawe efekty może dać podniesienie krawędzi np. dzioby (rocker) na 0 a dalej na 0,5 stopnia. Maciek sprawdzisz sam czy są podniesione krawędzie liniałem i latarką .




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 18:15
Offline

Rejestracja: 01 gru 2010, 19:57
Posty: 650
Obrazki: 17
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Dni na nartach: 3
Podniesienie krawędzi o 0,5 stopnia to w zasadzie bardziej wyrównanie jej od strony ślizgu niż faktyczna zmiana geometri ( zwłaszcza jak to robimy ręcznie ), bo , w praktyce ,ta krawędź będzie pewnie podniesiona w przedziale 0-0,5 stopnia . Tutaj bym nie kombinował i trzymał się tej wartości .Natomiast co do kątów bocznych , im mniejszy kąt (np 87 stopni ) zrobimy to ,żeby krawędź zapracowała ,musimy bardziej zakrawędziować nartą , czyli pewnie mocniej się też wychylić . W nartach o wąskiej talii (65-70mm ) zakrawędziownie/wychylenie dużo łatwiej wykonać , natomiast jak mamy 100mm pod butem już pewnie nie jest to takie proste , więc im mniejszy ten kąt w szerokich nartach , tym , przynajmniej teoretycznie , powinno nam sie gorzej jeździć skrętem ciętym ale też i śmigiem . Dotyczy to głównie jazdy po twardym
Natomiast , jeszcze raz powtórzę -w miękkim , kopnym śniegu , kąty i ostrość krawędzi nie mają większego znaczenia .
Tak sobie to wszystko wykombinowałem , ale może błądzę :lol:




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 18:26
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
jasiu pisze:
Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiłem, faktycznie układ był nie najlepszy, mógł zaciemniać obraz.
Ciekawe z tą częścią osób co na 0 na nieprzygotowane Cię ewentualnie wysyłają. Przyjaciółmi bym ich nie nazwał. :shock:
Pomału :shock: !!! może napisałem za szybko, i namieszałem, o robieniu z dołu 0 było tutaj na forum w kontekscie przygotowania GS i chyba SL, więc już nie mieszam!!! :) Nie mogę teraz tego znaleźć, ale gdzieś mi migneło, że FR można zostawić spokojnie 90/0. Jeżeli masz jakies doswiadczenie to napisz, bo w sumie to na trasie każdy ma jakieś doświadczenia i przemyślenia, a z FR to warunki można trafić diametralnie różne od puchu po beton :)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 19:06
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Miałem Fischery Motive 80 robione na 86/1 - tak fabryka dała i tak mi serwisant je ręcznie poprawiał. W miękim i każdym jeździły bardzo dobrze ale przy takim ostrzeniu na twardym to była męka, po sezonie zmieniłem na 87/1 - dalej ogólnie dobrze i na twardym nieco łatwiej i lepiej, przeostrzyłem na 88/1 i ...... sprzedałem - mam nadzieję, ze będzie dobrze. Ja bym robił takie narty na 88 albo i 89 jeśli maja być i na trase i na miękkie bo inaczej będzie jak Aklim pisze, na twardym tak szerokich desek przechylić nie sposób, zajmuje to kupę czasu i jeździ się fatalnie - w innych warunkach to jak dla mnie chyba bez większego znaczenia.





Za ten post autor mihumor otrzymał podziękowanie od gajowy01(17 paź 2012, 1:41)
Ocena:8.33%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 20:44
Offline

Rejestracja: 11 lip 2012, 14:10
Posty: 62
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Publikuję korzystając z uprzejmości mojego zaprzyjaźnionego serwisanta z zamkniętego działu "race" Tak lubianego przez Was. :D http://www.gatar-ski-serwis.pl
Minimalnie 0,7° optymalnie 1,0°. Spód jak napisałem jest kluczowy, (0,5° zawodnik 1,0° normalny człowiek. Pół stopnia o wszystkim decyduje i warto o tym pamiętać. Bok jak zapewne wiecie zostawia większe pole manewru i 5,0° też szaleńcy sobie winszują, jak się podjarają, lub nie wiedzą o czym mówią) bok co se tam stryjenka winszuje, 88°, 87° będzie bardzo OK.
Osobnym zagadnieniem jest kto to potrafi wykonać. ;) W razie pytań to już do źródła ja się nie podejmuję tłumaczyć. ;)



Narty slalomowe
SL, 0° - 0,5°.... 3° - 5° Tego zera jeśli ktoś potrafi je jednak wykonać nie można cywilom polecać.

Narty gigantowe
GS 0,5° - 1°.... 3° - 5°

Narty - super gigant
SG 0,5° - 1°.... 3°

Narty zjazdowe
DH 0,5° - 1°.... 3°




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 21:14
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Hej,
mihumor pisze:
Miałem Fischery Motive 80 robione na 86/1 - tak fabryka dała i tak mi serwisant je ręcznie poprawiał. W miękim i każdym jeździły bardzo dobrze ale przy takim ostrzeniu na twardym to była męka,
- możesz napisać co było nie tak przy takich kątach?, chodzi o za duże podniesienie?

Jeżeli można to poproszę o wyjaśnienia bo się gubię 8-)
jasiu pisze:
Minimalnie 0,7° optymalnie 1,0°. Spód jak napisałem jest kluczowy,
- mówimy cały czas o nartach free szerokich?? że na podstawie doświadczeń i dużej praktyki (czego nie kwestionuję w żaden sposób, żeby nie było wątpliwości!! :) ) Twojego serwisanta sugerujesz żeby w nich podniesienie dać 1?
jasiu pisze:
(0,5° zawodnik 1,0° normalny człowiek. Pół stopnia o wszystkim decyduje i warto o tym pamiętać.
- ale to chyba dot. nart na trasę? Po co amatorowi aż takie podniesienie. Przyznam szczerze że nie za bardzo rozumiem?

jasiu pisze:
Narty slalomowe
SL, 0° - 0,5°.... 3° - 5° Tego zera jeśli ktoś potrafi je jednak wykonać nie można cywilom polecać.
Narty gigantowe
GS 0,5° - 1°.... 3° - 5°
Narty - super gigant
SG 0,5° - 1°.... 3°
Narty zjazdowe
DH 0,5° - 1°.... 3°

To dotyczy nart dla zawodników, wychodzi z tego, że zakres możlwiych wariantów i tak jest spory czyli każdy musi znaleźć odpowiednie ustawienia pod swój styl i warunki :).




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 21:55
Offline

Rejestracja: 11 lip 2012, 14:10
Posty: 62
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
"michalk"


Cytuj:
Jeżeli można to poproszę o wyjaśnienia bo się gubię 8-)
jasiu pisze:
Minimalnie 0,7° optymalnie 1,0°. Spód jak napisałem jest kluczowy,
- mówimy cały czas o nartach free szerokich?? że na podstawie doświadczeń i dużej praktyki (czego nie kwestionuję w żaden sposób, żeby nie było wątpliwości!! :) ) Twojego serwisanta sugerujesz żeby w nich podniesienie dać 1?


Tak właśnie jest optymalnie, poza trasę.


Cytuj:
jasiu pisze:
(0,5° zawodnik 1,0° normalny człowiek. Pół stopnia o wszystkim decyduje i warto o tym pamiętać.
- ale to chyba dot. nart na trasę? Po co amatorowi aż takie podniesienie. Przyznam szczerze że nie za bardzo rozumiem?


Po to, by mu narta pozwoliła jeździć, nie walczyć z nią.

jasiu pisze:
Narty slalomowe
SL, 0° - 0,5°.... 3° - 5° Tego zera jeśli ktoś potrafi je jednak wykonać nie można cywilom polecać.
Narty gigantowe
GS 0,5° - 1°.... 3° - 5°
Narty - super gigant
SG 0,5° - 1°.... 3°
Narty zjazdowe
DH 0,5° - 1°.... 3°
Cytuj:
To dotyczy nart dla zawodników, wychodzi z tego, że zakres możlwiych wariantów i tak jest spory czyli każdy musi znaleźć odpowiednie ustawienia pod swój styl i warunki :).

A w którym miejscu tych wariantów tyle widzisz? Bo ja widzę że oscyluje wszystko w 0,5 właściwie, podobno z małym marginesem na warunki :D
Bok jak napisałem jest mniej istotny.
W jakich szkoleniach uczestniczycie? Bo jeśli mam być szczery wymiękam i to nie jest ściśle do Ciebie. Ale tych powyżej. :shock:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 22:11
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Jasiu - nie wymiękaj tylko napisz coś sensownego o nartach szerokich - pozatrasowych - jeśli uważasz, że to co piszemy to bzdury to poproszę co i dlaczego? Chętnie jakąś wiedzę przytulę byle była z dobrego źródła i w kulturalny sposób podana. Jeśli masz to robić w stylu twojego guru to ja podziękowałem - wolę nie wiedzieć. Na razie dużo wiatru czynisz ale oświeć nas maluczkich proszę




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: kąty do szerszych desek (z rockerem lub bez)
PostZamieszczono: 16 paź 2012, 22:16
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
jasiu pisze:
Tak właśnie jest optymalnie, poza trasę.
- sorry, że jestem upierdliwy 8-) ale mogę prosić o uzasadnienie?

jasiu pisze:
Po to, by mu narta pozwoliła jeździć, nie walczyć z nią.
- OK, osobiście uważam, że 0,5 też by mu nie przeszkadzało. Co do walczenia z nartami to czasami poprostu wystarczyć zmienić deski na inne i już jest lepiej - ale to inna bajka i nie mieszajmy:).


jasiu pisze:
A w którym miejscu tych wariantów tyle widzisz? Bo ja widzę że oscyluje wszystko w 0,5 właściwie, podobno z małym marginesem na warunki :D
Bok jak napisałem jest mniej istotny.

Tak uogólniając podniesienie kręci się około 0,5 chodziło mi o kombinacje typu 0,5/3, 0,5/5, 1/3, 1/5 itd itd. no wiele może nie jest ale kilka na pewno ...między 0,5 a 1 można jeszcze upchać 0,7 czy 0,75 - ale nie czepiajmy się bo to chyba nie o to chodzi :) luz ...

jasiu pisze:
W jakich szkoleniach uczestniczycie? Bo jeśli mam być szczery wymiękam i to nie jest ściśle do Ciebie. Ale tych powyżej. :shock:
- sorry, ale nie bardzo rozumiem 8-) . Jeżeli chodzi o mnie to w żadnych, serwisowanie nart to nie jest i nie będzie mój zawód (bo się nie będę z ludźmi użerał bo za nerwowy jestem :D ). Moim hobby też to nie jest i nie będzie - zostawiam to lepszym od siebie i fachowcą, moim hobby to jazda na nartach. Kwestię co jak i dlaczego tak a nie inaczej serwisować traktuję tylko i wyłącznie jako dodatek do jazdy, żeby wybrać z tego co mi pasuje. Chociażby po to że w prawo zawszę będę inaczej skręcał niż w lewo i na upartego jedną deskę mógłbym mieć zrobioną inaczej - ale to też nie ta bajka. :D 8-) :shock: :mrgreen: Aha i bez urazy, zima już niedługo :)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Kąty w narcie gigantowej

kajeran

8

3023

05 lis 2013, 9:32

kajeran Wyświetl najnowszy post

 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group