Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 10:09
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Dość ciekawa dyskusja się wywiązała na forum Kochamnarty.pl na temat płyt http://www.kochamnarty.pl/topic/2156-z-plyta-czy-bez/page__st__20 polecam lekturę i zapraszam do podjęcia tematu u nas.
ps. tam jestem jako Alojz :mrgreen:




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 19:44
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Raceman dwa pytania odnośnie tamtej dyskusji:
-"- bardzo wysokie płyty ( ok. 30mm i pow.)polepszają stabilność w jeździe po rozpieprzonym stoku na wąskiej narcie. " czy mógłbyś to rozwiną i szerzej to opisać? zaciekawiło mnie co miałeś na myśli to pisząc? szczególnie że wiele nart szerokich lub bardzo szerokich pod butem w ogóle nie ma żadnej płyty?
- a dwa to od zawsze kojarzyło mi się że płyty miały zapobiegać usztywnianiu narty pomiędzy przodem a tyłem wiązania pod butem i umożliwiać wyginanie się narty w skręcie w łuk. Gdzieś nawet były w sieci rysunki to obrazujące. Chociaż przyznam się że w odniesieniu do co niektórych płyt montowanych lub zintegrowanych z nartami to miałem wątpliwości czy to w ogóle ma prawo działać w taki sposób jak było to przestawiane??. Tam jakoś ten temat nie jest poruszony no chyba że to jakiś mit :)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 20:03
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2010, 11:40
Posty: 825
Obrazki: 10
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 323 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy
Imię: Rafał
Dni na nartach: 5
michalk pisze:
Raceman dwa pytania odnośnie tamtej dyskusji:
-"- bardzo wysokie płyty ( ok. 30mm i pow.)polepszają stabilność w jeździe po rozpieprzonym stoku na wąskiej narcie. " czy mógłbyś to rozwiną i szerzej to opisać? zaciekawiło mnie co miałeś na myśli to pisząc? szczególnie że wiele nart szerokich lub bardzo szerokich pod butem w ogóle nie ma żadnej płyty?



Ja jako laik widzę to tak jak masz wąską nartę i dźwigniesz buta przez zamontowanie wysokiej płyty to na miękkim stoku nie łapiesz butem śniegu przy mocniejszym wejściu na krawędź, natomiast przy szerokich nartach niema to aż takiego znaczenia bo krawędź narty jest na tyle oddalona od środka że but nie łapie śniegu w na miękkim stoku ale Raceman to dokładniej opisze

pozdrawiam




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 20:24
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
michalk pisze:
Raceman dwa pytania odnośnie tamtej dyskusji:
-"- bardzo wysokie płyty ( ok. 30mm i pow.)polepszają stabilność w jeździe po rozpieprzonym stoku na wąskiej narcie. " czy mógłbyś to rozwiną i szerzej to opisać? zaciekawiło mnie co miałeś na myśli to pisząc? szczególnie że wiele nart szerokich lub bardzo szerokich pod butem w ogóle nie ma żadnej płyty?
- a dwa to od zawsze kojarzyło mi się że płyty miały zapobiegać usztywnianiu narty pomiędzy przodem a tyłem wiązania pod butem i umożliwiać wyginanie się narty w skręcie w łuk. Gdzieś nawet były w sieci rysunki to obrazujące. Chociaż przyznam się że w odniesieniu do co niektórych płyt montowanych lub zintegrowanych z nartami to miałem wątpliwości czy to w ogóle ma prawo działać w taki sposób jak było to przestawiane??. Tam jakoś ten temat nie jest poruszony no chyba że to jakiś mit :)


Nie wiem czy dokładnie oto Ci chodzi ale bardzo fajny artykuł jest na stronie : http://www.narty.g2g.pl/plyty.html

.
Obrazek




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 20:50
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
To że podniesienie buta zapobiega za szybkiemu kontaktowi ze śniegiem w skręcie to zgadza się, myślałem może że Raceman coś jeszcze ma na myśli - poczekamy co odpisze:).
Rossigniol dzięki, że podrzuciłeś linka -nie oglądałem tejstrony i forum od chyba 2 lat prawie zapominałem że coś takiego istnieje! strona pisana przez człowieka udzielającego się na forum OKN (Klub pod Misiem) - nigdy tam nie pisałem, ale kiedyś często zaglądałem poczytać co piszą (w głównej mierze przez jakiś tam sentyment do ś.p. K.Szczęsnego).
Czyli upraszczając jeżeli płyta jest osobno mocowane do narty a osobno wiązanie do płyty i konstrukcja płyty umożliwia wyginanie się narty niezależnie od części gdzie jest wiązanie to działa to tak jak było napisane wcześniej.
Ciekawe teraz które technologie działają lepiej - czy to co producenci oferują jako zintegrowane z konstrukcją nart (tak jak np. dynastar/rossigniol, atomic, fischer) czy rozwiązania w stylu np. Head (narta osobno ale zestawiona fabrycznie z płytą tyrolia i wiązaniem tyrolii) czy rozwiązania narty osobno a płyta i wiązanie osobno (np. Kneissl'e gdzie bez problemu można założyć płyty Vista, chyba??). Dużo jest wszędzie różnych testów nart, szkoda że nie ma testów płyt (oczywiście wraz z tymi nartami do których się da różne założyć :) )




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 21:51
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Nie znam się za bardzo na płytach ale wrzucę kilka empirycznych doświadczeń z ostatniego sezonu bo trochę nart się przewinęło po nogami:
- tłumienie drgań a płyta: jeżdżąc w ten sam dzień na Kneissl White Star (gruba płyta), Black Star (płyta) i Fischer Motive (bez płyty) najgorzej drgania tłumiły te pierwsze, najlepiej drugie, narty Duel X Round z grubą płytą świetnie tłumią drgania, Dynastar Conttact Groove bez płyty tłumią drgania bardzo dobrze. Trudno mi dostrzec prostą relacje płyta-tłumienie drgań
- usztywnienie narty, generalnie narty z zastosowaną płytą lepiej trzymają na twardym, są pewniejsze, lepiej utrzymują na lodzie płynną jazdę na krawędzi. Porównam Duela i Dynastara, narty jak dla mnie dosyć podobne we wrażeniach i zastosowaniu ale Duel na lodzie trzyma dużo lepiej, jest również dużo cięższy. Jeżdżąc nie dostrzegłem lekkości prowadzenia uzyskiwanej dzięki płycie, to właśnie bezpłytowe Dynki na krawędź wprowadza sie łatwiej, manewruje nimi bez użycia siły, aż strach pomyśleć co by było gdyby miały płytę jeśli ona jeszcze zmniejsza te siły w sposób wysoce istotn
- nie stosowanie płyt w nartach szerokich to chyba nie tylko kwestia nie stosowania w nich jazdy na krawędzi co wydaje mi się tezą mocno naciąganą, na takich nartach jeździ się dużo na krawędziach (trasy-zwłaszcza te w dobrej kondycji) i na krawędź czestokroć niełatwo je wprowadzić (szybkość i siła) wiec taka pomagajka wydaje się mogłaby być przydatna, niemniej zastosowanie płyty "psuje" taką nartę w kwesti jej zachowania w mniej twardych warunkach a także nie poprawia ich właściwości pozatrasowych, narta traci stabilność, staje się nerwowa. Przypomina mi się, co mi powiedział Robert (1970) o wprowadzeniu płyty w narcie Duel XL Round - narta lepiej zaczęła zachowywać się na lodzie i w twardych warunkach ale straciła dużo w warunkach off piste, jeździłem na niej w wersji bez płyty i na twardym była wystarczająco dobra więc w tym wypadku lepsze stało sie wrogiem dobrego chyba.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 22:14
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Panowie płyta płycie nie jest równa jest kilka rodzaji płyt i każda służy do do czego innego. Postaram się wyjaśnić co i jak, ale teraz nie mam materiałów, muszę poszukać.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 06 maja 2011, 22:51
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Odpowiem na początek może o tym że wysoka płyta ok 30mm i wiecej polepsza stabilnośc na rozjechanej bryi.
Próbowałem to na 3 parach nart. Dwie pary to były topowe Elany SLX i jedna para Blizzarda (takie z prętem po środku narty )
wszystkie 163-165 i miały jedną wspólną cechę płyty 32-38mm tzw "kołyskowe" mocowane do narty czterema wkrętami w środku płyty na sztywno. Narty różne od siebie ale cecha spokojnego przebijania przez kopy, bryję i różne nierówności na stoku. Świetne uczucie jazdy jak po szynach (poważnie!) Nie mamy już żadnej pary z w/w płytami, choć czasem tęskni się za taką spokojną jazdą.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 07 maja 2011, 10:31
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Raceman, czyli narty nie był "usztywnione" na odcinku pod butem i mogły swobodnie się uginać, może przez to bardziej elastycznie pracowały z podłożem ??
- nart szeroki pod butem (generalnie allmountainy, do offpiste itd.) duża cześć tych nart świetnie sobie radzi na przygotowanych trasach i nie ma żadnych problemów z jazdą na krawędzi i to ze sporymi prędkościami - więc płyty mogły by tutaj pomagać. Ciekawe jest spostrzeżenie Mihumora że w tym konkretnym przypadku płyta pogorszyła właściwości poza trasowe. Tylko czemu?? czy przez zwiększenie masy i zmianę środka ciężkości narty?? Bo skoro płyta poprawia elastyczność nart, kontrolę i zmniejsza siły z jakimi trzeba na dechy oddzialywac, to wydaje się że z nią powinno być lepiej
Mihumor a wspomniane przez Ciebie Contacty - napisałeś że są bez płyty, czy rozwiązanie takie jak jest w Dynastarach czyli Autodrive to szyna będąca integralną konstrukcją narty, czy rodzaj płyty. Może to jeden pies, działa tak samo a tylko inaczej się nazywa??
Mihumor jeszcze jedno pytanie twoje Kneissle BlackStar są z jaką płytą i jakimi wiązaniami????




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 08 maja 2011, 21:25
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Jeśli chodzi o płyty wyścigowe tak właśnie one mogą przenosić niepożądane drgania na nogi i uczucie nie tłumienia ale one mają za zadanie jak najszybciej przenosić reakcję zawodnika na nartę więc z tym tłumieniem to tak "po lekku", Przeważnie zbudowane są bez finezji (kloc plastyku wzmocniony blachą). Bywa że są zrobione z dwóch klocków przedzielone jakiegoś rodzaju gumą (tzw efekt kopa przy wyścju z skrętu) lub dwóch klocków z wyraźną granicą między nimi i tu chodzi by narta sie wyginała swobodnie pod nimi.
Dalej płyty rentalowe i zwykłe o wysokości 9 - 16mm sa zrobione przeważnie z plastyku często na stałe przytwierdzone do narty zadanie ich to nieutwardzanie narty pod butem , tłumienie drgań (ochrona kolan i całego ciała narciarza), słabiej przenoszą bodźce od narciarza do nart.
Płyty do fanu i to są właśnie kołyskowe , szynowe lub na zawiasach na celu jest wysokie podniesienie tak by nie było "wybutowań"




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 08 maja 2011, 22:17
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Co do moich Contact Groove to one nie mają żadnej plyty,ale to chyba mozna pominac. co do braku plyt w nartach szerszych AM i FR to mysle, ze moze chodzi o to, ze na takich nartach duzo trzeba jezdzic tzw klasykiem i technikami bardziej tradycyjnymi i to jezdzi sie lepiej na nartach bez plyty.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 08 maja 2011, 22:22
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Tak w tym masz rację , poza tym szeroka narta nawet bez płyty jest stabilniejsza na rozpiszczonym stoku pod koniec nia niż zwykła wąska.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 09 maja 2011, 10:55
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 kwie 2011, 17:21
Posty: 1358
Obrazki: 25
Lokalizacja: Kraków/Rząska
Podziękował : 405 razy
Otrzymał podziękowań: 445 razy
Imię: Michał
Dni na nartach: 0
Ok, czyli taka szyna jak w Dynastar'ach Contact(groove i 4x4) nie pełni roli płyty równocześnie w tych nartach?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 11 maja 2011, 22:19
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Nie pamietam jak jest zamontowana ale na pewno nie usztywnia dechy więc traktujemy ją jako płytę.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Płyty !
PostZamieszczono: 11 maja 2011, 22:32
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Ta szyna w Dynach jest mizerna, podnosi but o 0,5 cm i ma wygląd mocno plastikowy, nie wygląda aby cokolwiek mogła usztywniać. Już w Black Starach mam coś dużo bardziej masywnego, podnosi to but ok 1cm i wygląda jak płyta (plastikowa ale zawsze). Natomiast w Duelach X Round płyta jest solidna, metaliczna, podnosząca but 2-2,5 cm, do tego narty ciężkie i czuć jej wagę w zestawie. Na Dynach i Duelach jeździ się podobnie, Duel lepszy na twardym, Dynki na miękim i rozjechanym - obie deski fajne do jazdy dowolnej o charakterze slalomowym ale nie ortodoksyjnie slalomowym




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group