Skimania.com.pl | Forum narciarskie, forum narty, narty forum, narciarstwo, turystyka, żeglarstwo
http://www.skimania.com.pl/

Źle dobrany smar do nart!!
http://www.skimania.com.pl/zle-dobrany-smar-do-nart-t1712.html
Strona 1 z 1

Autor:  Raceman [ 13 paź 2013, 11:51 ]
Tytuł:  Źle dobrany smar do nart!!

Często komuś smarując narty zastanawiam się czy trafię ze smarami, czy temperatura (przewidywana) śniegu-powietrza będzie odpowiednia.
Co się robi jeśli źle dobierzemy smar, mianowicie :
-smar na ciepłe warunki (0+10)a mamy mroźno np. -20 i puch na dodatek w tym przypadku narta nie ma w ogóle poślizgu tak jakbyśmy mieli "klejem" posmarowane, dechy są tępe źle się skręca.
- teraz odwrotnie zapowiadali mróz i takim smarem mamy "liźnięte" narty a tu roztopy - do nart klei się woda i znów brak poślizgu.
- dalej smarujemy narty np. na ciepłe warunki ale na świeży śnieg a faktycznie jest brudny, stary przetopiony, w tym wypadku w połowie pierwszego zjazdu mamy całkowicie zabrudzony ślizg brudem który uniemożliwia swobodny poślizg.

Więc jak się ustrzec wpadek hm... najlepiej mieć ze sobą jakiś zestaw smarów na każdą temp. są takie po 3 kostki.
Ja preferuję w czasie tygodniowych wyjazdów narciarskich smary na zimno w zestawie po trzy z dodatkiem fluoru, wiem ze SWIX robił takie zestawy zarówno do nart zjazdowych i biegowych.
Każda z firm ma także jakiś smar na zimno uniwersalny na każdy śnieg z dodatkiem fluoru ( np. Swix F4 )

Narciarskie serwisy stosują smary uniwersalne, choć jak ktoś sobie zażyczy pewnie mają w opcji smarowanie sportowe lepszymi ( drogimi ) smarami.Autor:  staszek [ 13 paź 2013, 15:02 ]
Tytuł:  Re: Źle dobrany smar do nart!!

Przy smarach uniwersalnych to nie ma jeszcze takiego problemu ponieważ jest bardzo duża rozbieżność temperatur np tak jak piszesz 0 +10 , 0 -10 , -10-20 itd .
Dużo gorsze jest smarowanie serwisowe dla zawodnika rozbieżność smarów w temperaturach jest bardzo wąska tak samo na trasie mogą panować również różne warunki trzeba być w tedy na miejscu i wszystko dokładnie przetestować , czasem bardzo dobrze posmarowane narty nie jadą tak jak powinny a przyczyną może być złe dobranie struktur , niektórzy mówią że struktura nie wiele da , mylą się dobrze dobrana struktura daje bardzo dużo .Autor:  Raceman [ 28 lis 2013, 0:25 ]
Tytuł:  Re: Źle dobrany smar do nart!!

Odświeżam temat, warto zainwestować w dobre smary lub zlecić serwismenowi by posmarował lepszymi smarami z domieszką fluoru.Autor:  staszek [ 28 lis 2013, 20:52 ]
Tytuł:  Re: Źle dobrany smar do nart!!

Ja powiem tak jeśli coś jest bardzo tanie i uniwersalne to przeważnie jest do .... . Większość serwisów szczególnie tych z wypożyczalniami i przy stokach smarują narty zwykłą parafiną a co gorsza woskiem do świeczek sam byłem tego świadkiem . Najlepiej jeśli nie ma się zaufania do serwisanta to stać koło niego i patrzeć co i czym robi lub kupić sobie parę zestawów z tzw średniej pułki i robić to samemu.Co do smarów fluorowych to że w nich jest fluor nie znaczy że pojadą w każdych warunkach np .fluor jedzie już słabiej na mroźnym suchym śnieguAutor:  mig [ 29 lis 2013, 11:02 ]
Tytuł:  Re: Źle dobrany smar do nart!!

staszek pisze:
Najlepiej jeśli nie ma się zaufania do serwisanta to stać koło niego i patrzeć co i czym robi lub kupić sobie parę zestawów z tzw średniej pułki i robić to samemu.


Akurat zobaczysz czym, jak smaruje na maszynie, a smar ma 'z korytka'.....Autor:  staszek [ 29 lis 2013, 22:20 ]
Tytuł:  Re: Źle dobrany smar do nart!!

mig pisze:
staszek pisze:
Najlepiej jeśli nie ma się zaufania do serwisanta to stać koło niego i patrzeć co i czym robi lub kupić sobie parę zestawów z tzw średniej pułki i robić to samemu.


Akurat zobaczysz czym, jak smaruje na maszynie, a smar ma 'z korytka'.....

Spotkałem się w wypożyczalniach że nawet smarowali jakąś tam świeczką wcierając w ślizg ręcznie .
Mnie już nic nie zadziwi . Im taniej posmaruje tym więcej zarobi sprawa jest jasna . Jeśli dasz narty żeby ci posmarował porządnie i fachowo i indywidualnie możesz zawszę powiedzieć że chcesz widzieć jak to robi i czym .Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/