Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Legendy Polskie

Raceman

9

4411

14 lis 2017, 11:05

dziwak1 Wyświetl najnowszy post

 





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 11 cze 2011, 15:03
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
W czasie poszukiwań jakiegoś sensownego zestawu HI-FI natknąłem się na całkiem nowe zestawy naszej rodzimej DIORY w wielce zachęcających cenach. Idąc dalej tym tropem poszukałem strony internetowej i znalazłem to:


Nasza historia...

DIORA Spółka Akcyjna (poprzednio Zakłady Radiowe DIORA) jest marką z prawie 60-letnią tradycją w produkcji elektronicznego sprzętu powszechnego użytku typu audio-video. W nieodległej przeszłości była również dużym producentem radiostacji dla wojska.



Firma rozpoczęła działalność dnia 8 listopada 1945 r. Początki DIORY nierozerwalnie wiążą się z nazwiskiem pioniera polskiej radiotechniki - Wilhelma Rotkiewicza. Pod jego kierownictwem uruchomiono zakład i zorganizowano produkcję pierwszych - montowanych jeszcze ze złomu radiowego - odbiorników o nazwie "Ludowy".



W 1947 r. zakupiono w szwedzkiej firmie AGA licencję na produkcję - luksusowego jak na owe czasy - superheterodynowego radioodbiornika "Aga". Produkcja "Ag" trwała do 1949 r. Wykonano ich blisko 26 tys. W tym samym czasie zespół Wilhelma Rotkiewicza pracował nad konstrukcją własnego odbiornika radiowego, taniego i dostępnego dla masowego użytkownika. Tak w 1948 r. zrodził się pierwszy polski radioodbiornik - powszechnie znany "Pionier", sześcioobwodowa superheterodyna. Odbiornik ten w różnych odmianach (Mazur, Promyk, Polonez) był produkowany do 1956 r., a i później korzystano z jego układów. Udana konstrukcja "Pioniera" przetrwała pod nazwą "Promyk" aż do 1968 r. Natomiast wspomniany wyżej "Polonez" był wyposażony w gramofon i była to pierwsza polska konstrukcja gramofonu!



W połowie lat pięćdziesiątych klienci zaczęli poszukiwać odbiorników wyższej klasy. W odpowiedzi na to zainteresowanie w 1955 r. DIORA wprowadza na rynek odbiornik "Śląsk". Był to pierwszy, opracowany w kraju, odbiornik, w którym obrotowy przełącznik zakresów zastąpiony został przełącznikiem klawiszowym. Dziś może się to wydawać drobnostką, ale w tamtych czasach wiązało się z pokonaniem szeregu problemów technicznych. Poza tym "Śląsk" - dzięki rozbudowaniu torów pośredniej i małej częstotliwości - miał bardzo wysokie parametry.

Gwałtowny rozwój radiofonii w latach pięćdziesiątych, a zwłaszcza wzrost ilości stacji nadawczych zmusił konstruktorów do ucieczki z dotychczasowych zakresów fal. Pojawiają się niemal równocześnie: antena ferrytowa, służąca do odbioru fal długich i średnich, a przede wszystkim opanowany zostaje zakres fal ultrakrótkich. Pierwszym polskim odbiornikiem radiowym przystosowanym do odbioru sygnałów w zakresie UKF było diorowskie "Podhale" z 1957 r. Odbiornik ten został wyposażony w superreakcyjną przystawkę, pozwalającą wprawdzie odbierać programy na UKF-ie, jednakże nie gwarantującą wykorzystania wszystkich walorów akustycznych tego zakresu. Ich wykorzystanie mógł zapewnić tylko odbiornik wyposażony w pełny tor FM. Był nim "Calypso", którego produkcję rozpoczęto w 1959 r.

Pod koniec lat pięćdziesiątych dotarła do DIORY nowa, rewolucyjna technologia, eliminująca tradycyjny korpus radioodbiornika, tzw. chassis. Do sprzętu elektronicznego wprowadzono obwody drukowane, które zastąpiły klasyczny montaż polegający na łączeniu poszczególnych elementów odbiornika przewodami. Montaż drukowany wykazywał szereg zalet, wśród nich dużą powtarzalność parametrów elektrycznych układu. Pierwszy odbiornik w technologii płytki drukowanej pojawił się w 1960 r. Był nim "Kos".....

Dalej można czytać na stronie http://www.diora.com.pl/
Myślę że to ciekawa wiadomość szczególnie dla starszych miłośników HI-FI.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 12 cze 2011, 19:21
Offline

Rejestracja: 23 lis 2010, 20:07
Posty: 710
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Fajnie wygląda ten sprzęt na zdjęciach.
Ciekawe jak wygląda na półce i ile kosztuje?




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 14 cze 2011, 9:16
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
No właśnie że nie jest drogo na allegro wychodzi komplet CD i AMPLI 999pln.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 14 cze 2011, 10:13
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
Witam.
To fakt, DIORA to kawał "muzycznej" historii tego kraju.
Ja przeszedłem chyba jej wszystkie etapy od roku 1975, czyli od czasu kiedy coś kojarzę :lol: :mrgreen:
Więc tak, pierwszy ich sprzęt z jakim miałem do czynienia to słynna ELIZABETH-STEREO:
Załącznik:
Komentarz: ELIZABETH
k4.jpg
k4.jpg [ 25.87 KiB | Przeglądany 1636 razy ]

Następnie posiadałem tak zwaną MINIWIEŻĘ widoczną na zdjęciu:
Załącznik:
Komentarz: MINIWIEŻA
mini.gif
mini.gif [ 18.18 KiB | Przeglądany 1636 razy ]


Następnym krokiem, był zakup własnej wieży, tak zwanej "szuflady" za ciężko zarobione pieniążki z książeczki "G":
Załącznik:
Komentarz: SZUFLADA
szuflada.gif
szuflada.gif [ 8.94 KiB | Przeglądany 1636 razy ]


I na koniec zakup w roku bodajże 1992 wieży serii 500:
Załącznik:
Komentarz: 500
k5.jpg
k5.jpg [ 41.9 KiB | Przeglądany 1636 razy ]


Jak widać, sprzęt firmy DIORA, przewijał się w moim życiu non stop.

Dodam, że wroku 1988 zdradziłem DIORĘ dla amplitunera firmy RADMOR:
Załącznik:
Komentarz: RADMOR
Radmor5412.thumbnail.jpg
Radmor5412.thumbnail.jpg [ 11.76 KiB | Przeglądany 1636 razy ]


Taki dokładnie zestaw posiadałem. Dodam, że tuner AM doskonale odbierał Radio Wolna Europa.

Sprzęty te były na owe czasy naprawdę dobre. Niestety zostały "zabite" przez konkurencję i jakość wykonania.
Niestety technologia z zachodu przewyższała DIORĘ o epokę. Zajmowałem się trochę elektroniką w młodości i różnica w wykonaniu elektroniki była potężna. To właśnie to miało wpływ na awaryjność tego sprzętu.

PS: bardzo Ci dziękuję Raceman za ten temat, znowu ogarnęła mnie nostalgia.
Dodaję również link do stronki z historią DIORY :
http://oldradio.pl/dodatki/diora/diora_www.htm




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 14 cze 2011, 12:06
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 maja 2011, 14:03
Posty: 1186
Obrazki: 0
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 463 razy
Otrzymał podziękowań: 311 razy
Imię: Marek
Dni na nartach: 19
Witam dziś!
A ja miałem to, czyli: TSH - 113, wzmacniacz WSH - 205 i magnetofon MSH - 101 :
Załącznik:
msh.jpg
msh.jpg [ 13.57 KiB | Przeglądany 1632 razy ]


a nawet jeszcze mam i chodzi prawie dobrze(magnetofon), tuner po przestrojeniu sobie hula nieźle.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 14 cze 2011, 15:27
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 22:42
Posty: 493
Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy
Panowie - te fotki jak się ogląda to aż łezka sie w oku kręci, w tamtych czasach to był wypas, a ile płyt się nagrało z Elizabetki na różne taśmociagi. Kto dziś w radio puszcza całe albumy, do tego przypuszczam, że mało kto byłby w stanie przesłuchać album w audycji radiowej albo zrozumieć sens takiego czegoś.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: DIORA powrót legendy.
PostZamieszczono: 14 cze 2011, 20:46
Offline

Rejestracja: 23 lis 2010, 20:07
Posty: 710
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 69 razy
Taką szufladę też miałem. :D
Miałem też magnetofon szpulowy ZK. :)
Dawno temu go rozkręciłem i do dzisiaj go nie skręciłem. :(
Ma się te zdolności do naprawiania sprzętu. :mrgreen:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
Na tym forum nie ma nowych nieprzeczytanych postów. Legendy Polskie

Raceman

9

4411

14 lis 2017, 11:05

dziwak1 Wyświetl najnowszy post

 


{ RELATED_TOPICS }
 Tematy   Autor   Odpowiedzi   Odsłony   Ostatni post 
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group